Nem ilyen lovat akartunk…

A Borussia Dortmund ismét súlyos vereséget szenvedett a Bayern München otthonában. A legutóbbi négy vizit alkalmával összesen 19 gólt kapott a csapat az Allianz Arénában és mindössze egyet rúgott.

Amikor már azt hinnénk, hogy elkezd kilábalni egy-egy gödörből a Borussia, akkor rendre elutazik Münchenbe és beleszalad a késbe. Lehet valami a bajor levegőben, mert az elmúlt években bármilyen formában, bármilyen összeállításban, bármilyen napon látogatott a Bayern otthonába a csapat, s lehetett a rekordbajnok akármilyen passzban, mindig alapos verést osztott ki a fekete-sárga – jobbára vert – seregnek.

A forgatókönyv ezúttal sem alakult másképpen, az edzőváltáson átesett müncheniek a forduló előtt még a Dortmund mögött helyezkedtek el a tabellán, de szombat estére már boldogan nézhettek a hátuk mögé. A Borussia 2014-ben nyert utoljára az Allianz Arénában – akkor 3-0-ra -, ugyanakkor annak a mérkőzésnek sok tétje már nem volt: a Bayern bajnoki címe régen biztosnak tűnt.

Azóta a csapat ötször látogatott a címvédőhöz és egyszer sem volt semmi esélye a győzelemre. Ahogyan most sem. Lucien Favre csapatát feldobhatta volna az Inter elleni BL-fordítás, spannolhatta volna a rangadó ténye, ám a sárga-feketébe öltözött labdarúgók ezen az estén is úgy lézengtek fel-alá a pályán, mintha életükben nem futballoztak volna. Hogy ennek milyen mentális, fizikai, vagy bármilyen okai vannak, azt a szakmai stábnak kellene leszűrnie, de úgy fest, nem igazán találják a megoldást.

A részletekbe kár belemenni, a Bayern rendkívül simán nyerte meg a nevében rangadónak nevezett Klassikert 4-0-ra. Bár az első félidőt megúszta a BVB egy kapott góllal – ki más talált volna be, ha nem Robert Lewandowski, akinek hat méteres körzetében senki nem helyezkedett a fejesgóljánál -, a második játékrészben teljesen megroppant a Dortmund.

Az első vendég kapura lövési kísérletre is majd 70 percet kellett várni, ám ekkor már régen eldőlt a találkozó. Hiába küldte pályára a félig-meddig egészséges Marco Reust és Paco Alcácert is a második játékrész második részére Favre mester, a játék képe semmit sem változott. A legnagyobb probléma viszont az, hogy újfent megbénította a müncheni közeg a játékosokat. A mérkőzés krónikájához tartozik, hogy Jadon Sanchót már az első félidő derekán lekapta a svájci mester, az angol szélsőn látszott, hogy nem volt száz százalékos, a cselei egyszer sem jöttek össze és összességében sem futballozott hasznosan.

A válogatott szünet a lehető legjobbkor érkezik, de nem a csapat, sokkal inkább a szurkolók szempontjából: így legalább nem kell magunkat rávenni arra, hogy hétvégén ismét leüljünk a BVB-meccs elé…

Zorc: nem csinálhatjuk azt Münchenben, amit az elmúlt években csináltunk

Kőkemény hetek végéhez érkezik a Borussia Dortmund szombat este, az utolsó feladat viszont az eddigiek közül a legnehezebbnek ígérkezik. A Bayern München futballistái nem játszanak életük formájában, de Münchenbe nem nyerni jár a fekete-sárga sereg.

Michael Zorc sportigazgató nemes egyszerűséggel úgy fogalmazott, szörnyen nehéz az Allianz Arénában nyerni és ez még akkor is igaz, ha a tabellán jelenleg a Borussia áll jobban – igaz, csupán egyetlen pontocskával. A BVB ugyanakkor legutóbb öt és fél évvel ezelőtt tudott a rekordbajnok otthonában nyerni bajnoki mérkőzésen…

“Meccsben kell lennünk velük. Nem csinálhatjuk azt, amit az elmúlt években. Ezzel tisztában kell lennie a játékosainknak is”

– szögezte le Michael Zorc.

Az előző négy mérkőzését megnyerte a Dortmund, a ‘Gladbach, a Wolfsburg és az Inter ellen már mutatott biztató jeleket is a játékban, a Német Kupából pedig szintén sikerült kiejtenie a Mönchengladbachot. A sportigazgató úgy véli, ez elsősorban Favre mesternek köszönhető.

“Lucien nagyon aktív edző, akinek sikerült jó irányba fordítania a csapatot a rosszabb meccseket követően. Mindig különös figyelmet fordít a srácokra, ami azt hiszem nagyon jó dolog”

– tette hozzá Zorc.

Bár az elmúlt években rendre belefutott a késbe Münchenben a Dortmund, Favre és a játékosok is tisztelik a Bayernt, de egyáltalán nem félnek az ütközettől.

A Bayernnél múlt héten komoly változások történtek, hiszen Niko Kovac lemondott a vezetőedzői posztjáról, helyét pedig ideiglenesen Hans-Dieter Flick vette át. Lucien Favre-ot megkérdezték a müncheni edzőváltásról is, de a svájci úgy fogalmazott, néhány nap alatt senki nem tud csodát tenni, így nem vár nagyon nagy változásokat a Bayern játékában.

A müncheniek dolgát az is megnehezíti, hogy gyakorlatilag kifogytak középső védőkből, Jerome Boateng eltiltás miatt, Hernandez és Süle pedig sérülés miatt nem játszhatnak szombaton, így minden bizonnyal Pavard és Martínez játszanak majd a két centerbekk pozícióban, akárcsak az Olympiakosz ellen.

“A mérkőzés végeredménye komoly szerepet játszhat a bajnokság további alakulásában”

– vélekedett Michael Zorc.

Szenzációs fordítás az Inter ellen, egy lépéssel közelebb a BL-továbbjutás

Bár az első félidőben sem futballozott rosszul, mégis kétgólos hátrányba került a BVB az Inter elleni Bajnokok Ligája találkozón a Signal Iduna Parkban. A második félidőben aztán lehengerlő futballal sikerült fordítania a Favre-legénységnek, ezzel fontos lépést téve a továbbjutás irányába.

Meglehetősen sűrű hetek végéhez közeledik a Dortmund, ám az erőltetett menet végén jönnek csak az igazán nagy feladatok. Kedd este az Internazionalét fogadta a csapat a Signal Iduna Parkban, a képlet pedig rémesen egyszerűnek tűnt: ha nem tudja legyőzni az Intert, jó eséllyel már most lemondhat a BL-továbbjutásról, lélekben pedig készülhet az Európa-ligára. Hogy mindkét csapat kapjon némi plusz motivációt – ha nem lett volna így is elég -, arról a Slavia Praha gondoskodott, a csehek ugyanis nem kis meglepetésre 0-0-s döntetlent játszottak a Camp Nouban, így egy esetleges sikerrel mind a BVB, mind az Inter számára megnyílt a lehetőség arra, hogy megközelítse a katalánokat.

Lucien Favre fiainak volt miért visszavágnia az olaszoknak, hiszen három héttel ezelőtt úgy szenvedtek 2-0-s vereséget Milánóban, hogy esélyük sem volt a győzelemre, ráadásul kiábrándító játékkal rukkoltak elő. A svájci tréner sérülés miatt nem számíthatott ezúttal Marwin Htizre és Marco Reusra, a Wolfsburg elleni mérkőzéshez képest viszont visszatért a kezdőbe Bürki, Schulz, Witsel, Sancho és Götze is.

Az ütközet rémálomszerűen kezdődött a fekete-sárgák számára, az Inter már az ötödik percben megszerezte a vezetést: Manuel Akanji futott alá egy hosszan előreívelt labdának, amit Lautaro Martínez kaparintott meg. Az argentin csatárt Mats Hummelsnek sem sikerült elnyomnia, majd addig-addig tologatta a játékszert, hogy Bürki már ne tehessen semmit a lövés ellen. A gyors gyomros alaposan megfogta a Dortmundot, az Inter letámadása pedig szemmel láthatóan nem ízlett a hazai játékosoknak.

Néhány perc elteltével aztán összeszedte magát a Borussia, Hakimi iramodott meg a szélen, középen megtalálta Götzét, aki helyzetbe is került, de közeli lövését Handanovic hárította, a kipattanót pedig Schulz igyekezett kapura bólintani, de nem talált célt. Hiába vette át a Dortmund az irányítást, s helyezett nyomást a fekete-kékekre, a 23. percben Lukaku kis híján bevette Bürki kapuját, szerencsére azonban a kapufát találta el, s bár méteres lesről tüzelt, a partjelző mégsem emelte a zászlaját.

A 40. percben aztán jött az igazi hideg zuhany, egy gyors támadás végén Candreva tálalt Vecino elé, aki pontosan lőtte ki a hosszú alsó sarkot, nagyon nehéz helyzetbe sodorva ezzel a Dortmundot. Még a szünet előtt érkezhetett volna a szépítő találat, Schulz játszotta meg Sanchót a tizenhatoson belül, de Handanovic ismét nagy bravúrral hárított, a szöglet után pedig Witsel bombázott kapu mellé.

A szünet után sikerült magasabb fokozatba kapcsolnia a fekete-sárgáknak, az 51. percben az ügyeletes BL-gólvágó Achraf Hakimi csökkentette a hátrányt Mario Götze gólpasszából. Még Lucien Favre is annyira megörült a találatnak, hogy belesérült az ünneplésbe, ám már ekkor lehetett érezni, hogy a Dortmund komolyan gondolja a fordítást.

Néhány perccel később Sancho eresztett el egy lövést éles szögből, de Handanovic újabb védéssel bosszantotta a hazai publikumot, majd Witsel maradt le néhány centiméterrel egy beívelt labdáról. A Borussia sorra dolgozta ki a helyzeteket, az Inter pedig szemmel láthatóan megzavarodott a nagy dortmundi rohamoktól. Antonio Conte gyors cserékkel próbálta stabilizálni csapatát, de ez nem igazán sikerült neki.

A 64. percben Lucien Favre lekapta Mario Götzét a pályáról és a helyére Paco Alcácert küldte be, aki első labdaérintésével tulajdonképpen gólpasszt adott Julian Brandtnak: a spanyol támadó egy Inter bedobásnál lépett jó ütemben közbe, a labda az alapvonalhoz közel találta meg Brandtot, aki remek mozdulattal a hosszú alsóba csavart.

Négy perccel később már vezethetett is volna a Borussia, Axel Witsel fejese néhány centiméterrel kerülte el a hosszú saroknál az Inter kapuját, de a győztes gólra egészen a 77. percig várni kellett. Ekkor Achraf Hakimi játszotta meg Jadon Sanchót, majd kapta vissza a labdát az angoltól, Handanovic mellett pedig a rövid alsóba lőtt. Hakimi ellenállhatatlan szezont fut a BL-ben, a csapat eddigi öt szerzett góljából négyet vállalt magára.

Üröm az örömben, hogy a hajrában Favre mesternek le kellett cserélnie Sanchót sérülés miatt, így a szélső játéka kérdéses a Bayern München elleni rangadón szombaton. A Dortmund sikerével egy pontra megközelítette a csoportot vezető nyolc pontos Barcelonát és négy kör után továbbjutást érő helyen áll. A BL-ben legközelebb a Camp Nouban lép pályára a csapat a válogatott szünet után, de előtte még egy nagyon fontos derbi vár a Favre-legénységre a bajnokságban.

Második félidei ritmusváltás, újabb sima siker a Wolfsburg ellen

A Wolfsburg dortmundi látogatása előtt a Bundesliga egyetlen veretlen csapatának mondhatta magát, ez azonban szombat délután megváltozott a Signal Iduna Parkban.

Az elmúlt évek eredményeit végigpásztázva magabiztosan várhatta a Borussia a Wolfsburg elleni találkozót, annak ellenére, hogy a Farkasok eddigi kilenc bajnoki mérkőzésükön csupán öt gólt kaptak és még nem szenvedtek vereséget. A felek legutóbbi nyolc randevújából egy döntetlen mellett hetet is a fekete-sárgák nyertek, s ha ez nem volna elég imponáló, hozzá kell tenni, hogy mindezt 21-3-as gólkülönbséggel abszolválták.

Csakhogy, az elmúlt hetekben finoman fogalmazva sem kápráztatta el a csapat a szurkolókat, így előzetesen óvatosabban várhatták a Dortmund-szimpatizánsok a találkozót. Szerencsére az élet ezúttal a statisztikákat igazolta és a végén egyáltalán nem kellett izgulni azért, hogy meglesz-e a három pont.

A találkozó napján éppen 62. születésnapját ünneplő Lucien Favre a ‘Gladbach elleni kupameccshez képest végrehajtott néhány változást a kezdő tizenegyben, visszakerült az izomsérüléssel küszködő Marco Reus, az influenzát legyőző Mats Hummels és kisebb meglepetésre Mahmoud Dahoud is átvette Axel Witsel helyét. A sérüléséből már felépült Paco Alcácer ugyanakkor ezúttal is csak a kispadon kapott helyet, s csupán az utolsó percekre küldte csatába a svájci tréner.

A rotációra persze szükség van, hiszen három hét alatt hét mérkőzést játszik le a csapat, ráadásul az utolsó kettő igencsak nehéznek ígérkezik: a Bajnokok Ligájában az Inter látogat Dortmundba jövő héten, majd Münchenbe utazik a csapat a Bayern elleni rangadóra. Ennek megfelelően Jadon Sancho is pihenőt kapott, ami nem is csoda, hiszen a fiatal angol az eddigi 15 mérkőzésből tizenháromszor is pályára lépett.

Az első félidő – sajnos már-már szokás szerint – nem hozott szemet kápráztató játékot, s bár inkább az történt a pályán, amit a Dortmund akart, így is a Wolfsburg állt közelebb a vezető találat megszerzéséhez, Nmecha egy remek összjátékkal került a dortmundi védelem mögé a 22. percben, a Bürkit továbbra is jól helyettesítő Hitz felett pedig megpróbált a kapuba pörgetni a labdát, ám a felső léc megakadályozta a gólszerzésben.

A félidő derekán aztán furcsa közjáték zavarta meg a mérkőzést, az egyik partjelzőt sérülés miatt kellett lecserélni, ami dortmundi szempontból sokkal nagyobb baj, hogy Marco Reus is hasonló sorsra jutott. A csapatkapitány a bokájára kapott egy rúgást, a helyét pedig az egyre jobb formába lendülő Mario Götze vette át. Az első félidő kiegyenlített játékot hozott, mindkét csapat hat alkalommal vette célba a másik kapuját, de gólt nem láthatott a Signal Iduna Park közönsége.

A második félidőre szemmel láthatóan nagyobb sebességre kapcsolt a BVB, Guerreiro már a játékrész elején helyzetbe került, s mindössze hét percre volt szüksége a Dortmundnak ahhoz, hogy feltörje a wolfsburgi reteszt. Marwin Hitz lőtt hosszan előre egy labdát, Hakimi megverte Brooksot, majd Hazard elé tálalt. A belga tolt rajta egyet-kettőt, majd kissé váratlanul a rövid alsóba bombázott. Ezzel eldőlt, hogy a BVB zsinórban harmincadik hazai találkozóján sem marad gól nélkül, de ennél sokkal fontosabb, hogy a vezetés ténye felszabadította a csapatot és innentől kezdve sorra dolgozta ki a helyzeteket.

Hat perccel Hazard találata után már 2-0 állt az eredményjelzőn, a belga ezúttal gólpasszal jelentkezett, ezt pedig Raphael Guerreiro váltotta találatra. A találkozó hátralévő részében további gólokat is szerezhetett volna a Borussia, ez végül Mario Götzének sikerült a 88. percben. A világbajnok támadó ezen a napon is jól mozgatta a dortmundi támadásokat, gólját pedig tizenegyesből szerezte meg, miután Brandt beadását kézzel stoppolta Bruma.

Sikerével – no meg a Bayern botlásával – a tabella második helyéről várhatja a bajorok elleni csúcsrangadót a BVB, ám előtte még fontos feladat vár a Favre-legénységre az Inter ellen a BL-ben. Az viszont kijelenthető, hogy a második félidőben mutatott játékára alapozhat a csapat.

A Wolfsburg ellen általában előny a hazai pálya

A kupa továbbjutás után szombaton máris újabb bajnoki vár a BVB-re. A Dortmund rendre sokgólos, izgalmakkal teli mérkőzéseket játszik a Wolfsburggal, amelyeknek végén rendszerint a hazai csapat örül.

Kis túlzással tíz perc futballal lőtte tovább magát a Borussia a Német Kupa legjobb tizenhat csapata közé, s bár a játék ezúttal sem volt feltétlenül szemkápráztató, a Mönchengladbach ellen aratott siker mégis komoly gátakat szakíthat át a játékosok fejében – persze, ebben reménykedünk hetek óta. Az mindenesetre mindenképpen javíthat a csapat morálján, hogy hátárnyból sikerült nyernie, ráadásul egy olyan Wolfsburgot fogad szombaton a Signal Iduna Parkban, amely alaposan beleszaladt a késbe a Lipcse ellen a kupában.

Az élcsapatok sorozatos bukdácsolásának köszönhetően november elején még mindig csak öt pont a különbség a Bundesliga első és tizedik helyezettje között, ezen a hétvégén ráadásul a felsőházi alakulatok közül többen is egymással néznek farkasszemet – ilyen lesz az ötödik Borussia és a negyedik Wolfsburg összecsapása is. A Farkasok kifejezetten jól kezdték a szezont, az utóbbi hetekben viszont elkerülték őket a sikerek, a Lipcsétől elszenvedett 6-1-es kupavereséget megelőzően október elején tudtak utoljára nyerni a bajnokságban és az Európa-ligában is nyeretlenek maradtak ebben az időszakban.

A Dortmund idén még veretlen a Signal Iduna Parkban, minden sorozatot figyelembe véve hét mérkőzéséből két döntetlen mellett ötöt megnyert, s ha mindez nem lenne elegendő, legutóbbi 29 hazai találkozóján mindig szerzett legalább egy gólt a csapat – ezzel folyamatosan klubrekordot épít.

Lucien Favre-nak ezúttal is megnehezíthetik a dolgát a sérülések a csapat összeállításakor, Marco Reus továbbra is izomproblémákkal küzd, míg Mats Hummels vírusfertőzés miatt hagyta ki a kupameccset és egyelőre kérdéses, hogy hadra fogható lesz-e szombaton. Bár Marcel Schmelzer már felépült sérüléséből, a fizikai állapota egyelőre nem teszi lehetővé, hogy visszatérjen a csapatba. Jó hír ugyanakkor, hogy Paco Alcácer szerdán már leülhetett a kispadra, így jó esély mutatkozik a spanyol támadó játékára. A Wolfsburgot sem kerülik a sérülések, Casteels, Camacho, Ginczek, Klinger, Mehmedi és Schlager sem játszhat a Signal Iduna Parkban.

A Borussia legutóbbi nyolc Wolfsburg elleni mérkőzésén nem szenvedett vereséget, hét győzelem és egy döntetlen a mérlege a fekete-sárgáknak, a 21-3-as gólarány pedig egészen tekintélyt parancsoló. A legutóbbi öt randevú alkalmával a Farkasok még csak gólt sem tudtak szerezni a BVB ellen. Hazai pályán egyébként is imponáló a csapat mérlege a zöldek ellen, a felek legutóbbi tizenegy dortmundi találkozása során csupán egyetlen vendég siker született. Azt is tudjuk ugyanakkor, hogy az utóbbi hetekben nem megy a játék a csapatnak, így a statisztikák aligha számítanak bármit is.

Lucien Favre együttese hat mérkőzés óta veretlen a bajnokságban, ennek azonban nem örülhet felhőtlenül, hiszen több bosszantó döntetlen is becsúszott. Ami szintén figyelemre méltó, hogy a Wolfsburg fantasztikusan védekezik ebben a szezonban, – már ami a Bundesligát illeti, csupán 5 gólt kaptak az eddigi kilenc mérkőzésükön, a korábbi rekordjuk kilenc kapott találat volt ugyanennyi idő alatt a bajnokság elején.

A Borussia Dortmund-Wolfsburg találkozót szombaton 15.30-tól rendezik a Signal Iduna Parkban, a mérkőzést Tobias Welz vezeti.