Haaland-tripla és őrült tavaszi rajt Augsburgban

A Borussia Dortmund a második félidőben öt gólt szerezve, 3-1-es hátrányból állt fel Augsburgban és húzta be első tavaszi mérkőzését.

Pénteken végre Németországban is véget ért a téli szünet és újraindult a Bundesliga nagyüzeme – csendben jegyeznénk meg, hogy sajnálatos módon éppen egy Schalke-sikerrel. A Dortmund Augsburgban vizitált szombaton, méghozzá kifejezetten annak reményében, hogy egy magabiztos győzelemmel és három ponttal nyithatja meg a bajnoki címért folytatott tavaszi hadjáratot.

Lucien Favre az őszi idény végén megszokott háromvédős rendszerben küldte pályára csapatát, a kezdő tizenegybe pedig visszatért Axel Witsel, a nagy téli igazolás, Erling Haaland viszont a kispadon kezdett.

A Borussia a már megszokott módon kezdett, sokat birtokolta a labdát és igyekezett gyors ritmusváltásokkal helyzeteket kialakítani. A helyzetek jöttek is szépen sorjában, csak éppen gól nem akart születni belőlük, Marco Reus és Jadon Sancho is komoly ziccereket hagyott ki. A félidő második felére felbátorodott az Augsburg, előbb lesről szereztek gólt, majd a 34. percben már szabályos körülmények között is összejött nekik a találat. Thorgan Hazard szolgálta ki önzetlenül a hazaiakat, a gyorsan végigvitt kontra végén pedig Niederlechner passzolt az üres kapuba.

Niederlechner az őszi meccsen is bevette a Dortmund kapuját, így ez lehetett volna jó jel is, hiszen akkor a fekete-sárgák öt góllal válaszoltak, ezúttal viszont másképpen alakult a találkozó forgatókönyve.

Szinte még ki sem futottak a csapatok a második félidőre, Richter remek helyzetfelismerésének, no meg pokolian jól eltalált lövésének köszönhetően már kettővel vezettek a hazaiak. A kedélyeket Julian Brandt pazar kapufás gólja hűtötte le, de az 55. percben Niederlechner megduplázta találatai számát. Lukasz Piszczeket futotta le rettenetesen Max a bal szélen, majd passzolt középre, a német csatárnak pedig éppen annyit kellett tennie a tizenhatoson belül, mint az első góljánál.

Lucien Favre nem véletlenül kapta le a lengyel szélsőt a félidő derekán és küldte be helyette Erling Haalandot. A norvég csatasorba állítása varázsütés szerűen változtatta meg az addig rengeteg hibával és pontatlan passzal operáló Borussiát. A 19 éves norvég csodatini első lövéséből egyből gólt szerzett, Sancho remek passzát váltotta gólra, két perccel később pedig már 3-3 állt az eredményjelzőn, Hummels hosszan előrelőtt passzából Sancho talált be.

A 70. percben megfordította a mérkőzést a Dortmund, Thorgan Hazard Hakimitől kapott patikamérlegen mért kiugratást, a belga és Haaland nyomát pedig már csak bottal üthették a védők. Hazard önzetlenül passzolt középre a norvégnak, aki megszerezte második gólját – a második lövéséből. A partjelző első blikkre úgy ítélte meg, hogy a gólt leshelyzet előzte meg, de a VAR egyértelműen jelezte Gräfe játékvezetőnek, hogy nem lehetett szó lesről.

Az i-re a pontot a 79 percben tette fel Haaland, aki Reus passzából is szerzett egy gólt. A norvég csatár háromszor lőtt kapura és mindhárom lövéséből betalált, 20 perc alatt szerzett mesterhármast. Érdekesség, hogy Pierre-Emerick Aubameyang éppen ugyanígy debütált a csapatban: Augsburgban szerzett mesterhármast, ugyanúgy a 17-es mezben.

A BVB egy hét múlva a Kölnt fogadja hazai pályán a Bundesligában.

Keserű sinsheimi évzáró

Nem sikerült szépen búcsúztatnia a 2019-es évet a Borussia Dortmundnak. A fekete-sárga alakulat előnyről bukott fontos pontokat a Hoffenheim vendégeként.

Igen sűrű napokkal fejezte be a Borussia Dortmund a Bundesliga őszi szezonját. Négy nappal a frusztráló Lipcse elleni döntetlent követően máris pályára kellett lépnie a Hoffenheim otthonában. Lucien Favre rossz híreket kapott a találkozó előtt, Marco Reus ugyanis sérülés miatt nem léphetett pályára péntek este, de a svájci mester továbbra sem számíthatott Witsel, Delaney és Schmelzer játékára sem.

Reus helyét Götze, Guerreiro helyét pedig Nico Schulz vette át, a mérkőzést pedig jól is kezdte a BVB, az első félidőben egyértelműen a vendég csapat akarata érvényesült. A Dortmund több ígéretes lehetőséget is kidolgozott, Mario Götze révén pedig a 17. percben sikerült is megszerezni a vezetést. Néhány perccel később Sancho növelhette volna a Borussia előnyét, majd Hakimi előtt adódott hatalmas lehetőség, de Baumann kapus hárítani tudott.

A Hoffenheim alig-alig jutott el a dortmundi kapuig, Skov szabadrúgásánál viszont csak a felső léc mentette meg Roman Bürkit. A kapufát Hazardnak is sikerült eltalálnia, ebben viszont Baumann is nagy szerepet játszott.

Lucien Favre tőle szokatlan módon kettőt is változtatott a szünetben, lecserélte Hazard-t és Hummelst, a helyükre pedig Bruun Larsent és Pisczeket küldte pályára. A BVB a második félidőben is megszerezhette volna a második találatát, ám ez sehogy sem akart megszületni, a Hoffenheim pedig szépen fokozatosan elkezdte megtalálni a játékát.

A hazaiak a 79. percben Adamyan révén egyenlítettek, a hajrában pedig Kramaric találatával a győzelmet is megszerezték. A BVB keserű szájízzel vonulhat a téli pihenőre és hátránya akár hét pontosra is nőhet a listavezető Lipcsével szemben.

A gárda legközelebb január 18-án Augsburgban lép pályára.

Sokba kerülhet a végén a Lipcse ellen eltékozolt győzelem

A Borussia Dortmund 3-3-as döntetlent játszott a listavezető RB Leipzig ellen a Bundesliga hétközi fordulójában. Pedig könnyedén nyerhetett is volna…

A BVB idén már többször is bemutatta, nem jelent semmit, hogy ha egy mérkőzés bizonyos szakaszaiban jól futballozik és birtokolja az előnyt, nem először sikerült nyert helyzetből leadni a pontokat. Lucien Favre együttese úgy fogadhatta az RB Lepizigot kedden, hogy egy esetleges győzelemmel egy pontra kerülhet a listavezető pozíciótól és egy félidőn keresztül ennek megfelelő szellemben is futballozott a csapat.

Nem túlzás azt állítani, osztálykülönbség volt a csapatok között, a Dortmund teljesen a kapujához szorította a szászországi alakulatot, amely gyakran csak nyomozta a labdát. A vezetést Julian Weigl szerezte meg a 23. percben, ehhez azonban kellett Gulácsi Péter hibája is, majd nem sokkal később Julian Brandt a szezon egyik legszebb – no meg a Borussia történetnek 1909. – gólját megszerezve növelte a fekete-sárga előnyt.

A lipcseiek a játékrész hajrájáig megközelíteni sem tudták a dortmundi kaput, az utolsó percekben viszont Bürkinek két bravúrt is be kellett mutatnia egymás után. Ezzel együtt semmi nem utalt arra, hogy bármi is veszélybe sodorhatja a BVB magabiztos győzelmét, a gárda viszont elfelejtett kifutni a második félidőre.

Azaz, lehet jobb lett volna, ha ki sem jön, mert a második felvonás első tíz perce katasztrofálisan alakult. Előbb Bürki fejelt gólpasszt Timo Wernernek, majd ugyanezt Julian Brandt is megtette lábbal. Ami nem ment az RB-nek önerőből, ahhoz hozzájárult a Dortmund, a hazai csapat előrehozott karácsonyi ajándékok tömkelegével bombázta meg a lipcseieket, akik majdnem a vezetést is átvették.

Jadon Sancho gólja hideg víz volt a lángoló romokra – nem mintha nem szakadt volna így is éppen eléggé az eső – de egy harmadik dortmundi hibát már nem bírt el a csapat, Guerreiro szaladt alá csúnyán egy labdának, amit Patrick Schick váltott gólra.

A döntetlen ezúttal vereséggel ér fel, különösen az első félidőben mutatott pazar játék után. A Dortmund a Hoffenheim vendégeként zárja a 2019-es naptári évet, a Favre-legénység péntek este nyitja az utolsó őszi fordulót Sinsheimben.

A Lipcse ellen búcsúztatjuk a Signal Iduna Parkot 2019-re

Hétközi rangadóval folytatódik a Borussia Dortmund számára a Bundesliga, kedd este a listavezető RB Leipzig látogat a Signal Iduna Parkba. Ez lesz az utolsó hazai mérkőzése a csapatnak a téli szünet előtt.

Már csak néhány nap, és a dortmundi futballisták mehetnek családjaikhoz pihenni, intézhetik a karácsonyi nagy bevásárlást – persze csak ha még nem tették meg -, és fújhatnak egyet a kaotikus első félszezon után. Előtte viszont még két nagyon fontos mérkőzés vár a csapatra: kedden a listavezető Lipcse látogat Dortmundba, pénteken pedig Sinsheimben zárja az őszi küzdelmeket a BVB a Hoffenheim vendégeként.

A Lipcse jelenleg négy ponttal előzi meg a Dortmundot a Bundesliga tabelláján, így mondanunk sem kell, mennyire fontos lenne ezt a különbséget egyre csökkenteni. Erre meg is van minden esély, tavaly a két gárda dortmundi találkozóján 4-1-es hazai siker született, pedig Augustin már a 31 másodpercben bevette a fekete-sárga kaput a szezonnyitón.

A hazai pálya segíthet

A Borussia – régen írhattuk le – jó formában várja a hétközi forduló kiemelt rangadóját, legutóbbi négy mérkőzését egyaránt megnyerte a csapat. A legutóbbi két bajnokit sikerült 9-0-s gólkülönbséggel abszolválni, így van miben bizakodni. A sikereknek köszönhetően a tabella harmadik helyére kapaszkodott fel a gárda, megelőzve a nagy rivális Schalkét és a Bayern Münchent is. Az RB ellen viszont komoly erőfelmérő következik, amelyen sok minden forog kockán.

“Még nem veszítettünk meccset hazai pályán ebben a szezonban, nem látom okát annak, hogy ez a sorozat miért ne folytatódhatna”

– nyilatkozta Michael Zorc sportigazgató a szokásos mérkőzés előtti sajtótájékoztatón, aki bízik a dortmundi szurkolótábor erejében is.

“Mindig nagyon sokat segít nekünk, ha a Sárga Fal előtt futballozhatunk, különösen a Déli Lelátó felé támadhatunk. Ez különleges erőt ad a srácoknak”

– tette hozzá Zorc.

Nyakat törő sebesség

Lucien Favre vezetőedző a lipcseiek kontrajátékára hívta fel a figyelmet, szerinte ez a lenagyobb fegyvere a szászországi csapatnak.

“A Lipcse nagyon veszélyes, amikor megszerzi a labdát. Azonnal támadásba lendülnek és nyakat törő sebességgel robognak át a pályán a labdával”

– vélekedett a svájci tréner, aki kitért a BVB új játékrendszerére is, amely az elmúlt hetekben változást hozott.

“Az új, három védős rendszerünk csodálatosan működött az elmúlt hetekben, de azt is figyelembe kell vennünk, hogy a Lipcsének szenzációs támadójátékosai vannak, így mérlegelnünk kell, hogy milyen taktikával állunk ki kedd este”

– magyarázta Favre.

Közel teljes keret

Lucien Favre hellyel közel mindenkire számíthat az utolsó két mérkőzésen, csupán a szerencsétlen otthoni balesetet szenvedő Axel Witsel, a válogatottnál megsérülő Thomas Delaney és Marcel Schmelzer játékára nincs esély a Lipcse ellen.

Egymás ellen

A csapatok – értelemszerűen – két alkalommal találkoztak a tavalyi szezonban, akkor mindkét találkozót a Dortmund nyerte, de a legutóbbi öt egymás elleni mérkőzésből is négyet húzott be a BVB. Bizakodásra adhat okot a tény, hogy a fekete-sárgák mindössze egyszer nem tudtá bevenni a szászországi alakulat kapuját, ez a csúfság még 2016 szeptemberében esett meg, a Lipcse debütáló szezonjában.

Tettünk már említést a tavalyi 4-1-es Borussia sikerről, nos, ez egyben a legnagyobb arányú dortmundi győzelem is az RB ellen.

Szárnyaló bikák

Lipcsében valami nagyon összeállt erre a szezonra, nemcsak eredményes futballt mutatnak be Julian Nagelsmann irányítása alatt Gulácsiék, de igen látványosat is. A lipcsei csapat rendelkezik a legtöbb idegenbeli győzelemmel a bajnokságban – szám szerint hattal – és már most öt ponttal többet gyűjtöttek, mint a tavaly a bajnokság ugyanezen szakaszában.

A szászországi gárda legutóbbi hat bajnokiját kivétel nélkül megnyerte, nem kérdés, hogy ők a legjobb formában lévő csapat a Bundesligában jelenleg. A Dortmund viszont bizakodhat a hazai pálya előnyében, a fekete-sárgák nyolc mérkőzés óta nem szenvedtek vereséget a Signal Iduna Parkban és csak a Mönchengladbachnak van több hazai győzelme, mint a Favre-legénységnek.

Sípmester

A mérkőzést Tobias Stieler vezeti, aki 2012-ben egy Hoffenheim-Mainz mérkőzsen debütált az élvonalban. A 38 éves, civilben ügyvéd foglalkozású sípmester azóta 114 Bundesliga találkozón dirigált, a Dortmundnak 15 mérkőzés vezetett. Ezeken a meccseken kilenc győzelem, három döntetlen és három vereség a csapat mérlege.

A várható kezdőcsapatok

A mérkőzést a Sport TV élőben közvetíti 20.30-tól.

BL-sorsolás: természetesen hiszünk abban, hogy lesz esélyünk

Hétfő délben kisorsolták a Bajnokok Ligája nyolcaddöntőinek párosításait. A Borussia nehéz ellenfelet kapott, de erre lehetett számítani: a fekete-sárgák a Paris Saint-Germainnel küzdenek a nyolc közé jutásért.

Az már a sorsolás előtt borítékolható volt, hogy nehéz párharc vár a BVB-re a Bajnokok Ligája legjobb tizenhat csapata között. A BVB másodikként jutott tovább kvartettjéből, s mivel sem a csoportellenfél Barcelonát, sem az azonos nemzetiségű Bayernt és Lipcsét nem kaphatta, szűkült az ellenfelek köre. A Liverpool, Manchester City, Valencia, Juventus, PSG ötösből végül az utóbbi került párba a Borussiával.

“Itt már minden csapat nagyon-nagyon jó. A PSG fantasztikus csapat, sokkal többek pusztán Neymarnál és Mbappénál”

– mondta Lucien Favre a húzás után.

A franciák remekül teljesítettek a csoportkörben, a megszerezhető 18 pontból 16 egységet gyűjtöttek be és a Real Madrid, a Brugge és a Galatasaray előtt nyerték meg kvartettjüket. A párizsiaknak idén is csak könnyed játszadozás a honi pontvadászat, már most tizennégy győzelemnél járnak, viszont némileg meglepő módon már három vereséget is szenvedtek: a Rennes-től idegenben, a Reims-től és a Dijontól hazai pályán kaptak ki.

A két gárda korábban kétszer találkozott eddig a nemzetközi kupaporondon, a 2010/2011-es idényben az Európa-ligában szerepeltek azonos csoportban: a Signal Iduna Parkban 1-1-es, Párizsban 0-0-s döntetlen született.

“Kaphattunk volna könnyebb ellenfelet, de talán nehezebbet is. Nem hiszem, hogy teljesen esélytelenül vágunk neki a párharcnak”

– nyilatkozta a sorsolás után Michael Zorc sportigazgató, míg Hans-Joachim Watzke úgy vélekedett, 50 százalék esélye van mindkét csapatnak a továbbjutásra.

“Önbizalommal telve vágunk neki ennek az ütközetnek”

– tette hozzá Watzke.

A Dortmundnak tulajdonképpen nincs veszítenivalója, hiszen a csapat már elérte a szezon előzött kitűzött célt, azaz a továbbjutást a csoportból, minden ami ezután következik, már csak bónusz.

“Természetesen hiszünk abban, hogy lesz esélyünk. Úgy vágunk neki ennek a párharcnak, hogy tovább szeretnénk jutni a következő körbe. Ez az egyértelmű célunk”