Favre: a továbbjutás volt a célunk és el is értük

A Borussia Dortmund hatalmas izgalmak közepette bejutott a Bajnokok Ligája nyolcaddöntőjébe, miután legyőzte a Slavia Prahat, a Barcelona pedig nyerni tudott Milánóban. Így látták a meccset a résztvevők.

Lucien Favre: “Kivétel nélkül mindenki kivette a részét ebből a győzelemből. Őrült mérkőzés volt. Mindkét csapat előtt sok lehetőség adódott, de szerencsére mi nyertük meg a meccset. Ez volt a célunk és sikerült megcsináltunk. Ezzel együtt nem volt egyszerű feladat. A Slavia épp olyan kemény volt, ahogy azt vártuk. Döntetlent játszottak korábban a Barcelonával és az Interrel is, nekünk sikerült őket kétszer legyőznünk. Bürki egészen elképesztően védett, fantasztikus volt. De még egyszer hangsúlyoznom kell, ezt a sikert együtt értük el. Sok gólhelyzetet alakítottunk ki, ám a mérkőzés bizonyos szakaszaiban túlságosan nyitottan védekeztünk. Örülünk a sikernek, de folytatnunk kell a kemény munkát.”

Roman Bürki: “Az egész csapat hatalmas megkönnyebbülést érzett, amikor lefújta a játékvezető a mérkőzést. Addig nem tudtuk, milyen eredmény született a másik mérkőzésen, amíg a szurkolóink nem kezdtek el ünnepelni megpillantva az eredményjelzőn az Inter-Barcelona meccs végeredményét. Az hatalmas lökést adott nekünk az utolsó percekre. Egységes csapat vagyunk, nagyot küzdöttünk. Világos volt, hogy lesz ma dolgom bőven, de ezért vagyok itt. Talán mondhatom, hogy ma még annál is jobban ment a védés, mint azt képzelni mertem volna.”

Julian Brandt: “Sok dolgot csináltunk jól ezen az estén, azzal együtt, hogy a találkozó a végéig szorosan alakult. Azt hiszem, kihoztuk magunkból a legtöbbet, mindent megtettünk a sikerért és úgy voltunk vele, hogy majd a végén meglátjuk, ez mire lesz elég. Az elmúlt hetekben lőttünk néhány gólt, külön öröm, hogy ezt a Sárga Fal előtt sikerült megtennünk. A szurkolótáborunk fantasztikus, mindig hatalmas energiát adnak nekünk és ez így volt ezen az estén is.”

Mats Hummels: “Julian elképesztően értékes játékosa a csapatnak, kiválóan szervezi a támadójátékot. Sokat fut a labdával, hihetetlen megmozdulásokra képes és sok lehetőséget teremt a gólszerzésre. Ezen az estén is megmutatta, hogy remek futballista, minden jól működött. Bürki szintén klasszis teljesítményt nyújtott, tökéletes meccset tudhat maga mögött, ennél többet nem tehetett volna. Favre mester jó irányba terelte a csapatot az elmúlt időszakban nyújtott gyenge teljesítményünk után. Sokat beszélgettünk az okokról. A háromvédős játékrendszer alkalmazása jót tett a csapatnak, sokkal jobban működik így a letámadásunk és többet is van nálunk a labda.”

Hazai pályán kiharcolt továbbjutás egy kis barcelonai segítséggel

A Bajnokok Ligája F-csoportjának zárófordulójában a Borussia Dortmund a Slavia Praha csapatát fogadta a Signal Iduna Parkban. A fordulónak úgy futott neki a ruhr-vidéki egylet, hogy a továbbjutás kiharcolásához mindenképp jobb eredményt kell elérniük a csehek ellen, mint az Internek a Barcelonát fogadva.

Favre dolgát nehezítette a csapatösszeállítás során, hogy Schmelzer, Larsen és Delaney továbbra sem volt bevethető, míg a csapat egyik legnagyobb fegyvere, Axel Witsel is kidőlt. A kezdőcsapat egyébként annyiban változott a Düsseldorf ellen gálázó összeállításhoz képest, hogy Witselt Weigl pótolta, míg a Bundesligában eltiltott Hummels pályára léphetett Piszczek helyén.

Már a mérkőzés elején érvényesítette akaratát Favre csapata, a 10. percben Brandt ugratta ki Reust, aki a kapu előterében lepasszolta Sanchonak, a fiatal brit pedig gólra váltotta a lehetőséget, 1-0. Pár perccel később Reus növelhette volna a Borussia előnyét, de Kolar védeni tudott, majd kezdett feljönni a prágai együttes. Közben a másik pályán a Barcelona előnyhöz jutott, de Dortmundban a Slavia helyzetei jöttek sorra. Majd ez addig fajult, hogy a 43. percben egy lesgyanús beadásnál teljesen beragadt a védelem és Soucek egyenlített, Bürki tehetetlen volt, 1-1. Jött a fekete leves. Milánóban Lukaku hozta vissza a meccsbe az Intert, így a Borussia a szünetben kiesésre állt.

A második félidő első valamire való helyzete az 51. percben volt, ekkor Brandt tüzelt egy kontra végén, de lövése elkerülte a kaput. Próbálkozott a BVB, de a Slavia sem adta magát, majd az 59. percben Guerreiro lövésénél még védeni tudott Kolar, de két perccel később viszont már tehetetlen volt, amikor Sancho játszott össze a bemozgó Brandttal, aki a rövidet választotta és nem hibázott, 2-1. Innentől kezdve két dolog befolyásolta a Dortmund sorsát: sikerül-e megtartani a vezetést és fordít-e az Inter? Előbbiért mindent megtett Favre legénysége – volt is rá okuk, hisz a vendégek tét nélkül harcoltak az egyenlítésért. Ennek eredményeképp Julian Weiglt egy odacsúszás után második sárgával leküldte Karasev, de az utolsó negyedórát már kihúzta a Dortmund Igaz, akadtak meleg pillanatok, de a 81. percben Hazardnak majdnem sikerült megszereznie a harmadik gólt, mindenesetre a végeredmény, 2-1, nyert a Dortmund. Milánóban tovább küzdött az Inter és Martínez révén két gólt is szerzett a második félidőben, de les miatt mindkettőt érvénytelenítette a játékvezető. A 81. percben aztán Fati eldöntötte a mérkőzést a Barcelona javára, így a katalánok veretlenül nyerték a csoportot, míg a Borussia a második helyen jutott tovább, az Inter pedig az EL-ben folytathatja.

A Déli Lelátó hatalmas jelentősége – a mérkőzés érdekességei

A Borussia Dortmund immáron kilencedjére jutott tovább az UEFA Bajnokok Ligájának kieséses szakaszába – és hatalmas köszönet rejlik ebben a kapus irányába. A mérkőzés érdekességei következnek.

Biztos kezek: Roman Bürki nem kevesebb, mint hét védést mutatott be, amivel egyértelműen a meccs emberévé vált, és ez személyes BL-rekord egyben részére. A Bundesligában mutatott rekordjától azonban messze van, ott 11 mentést mutatott be a Mönchengladbach ellen 1-0-ra megnyert idegenbeli találkozón.

Folyamatos ostrom: A két csapat összesen harminckét alkalommal kísérletezett kapuralövéssel, a Slavia kicsivel többször (17-15).

Különbséget jelentő: A legutóbbi 19 hazai gólból 17-et a Déli Lelátó előtt esett.

Elsőáldozó: Julian Weigl először szóródott ki piros lappal, két egymást követő sárga lapos szabálytalanságot követett el.

Továbbjutás: A BVB tizedik alkalommal jutott az UEFA Bajnokok Ligájába, náluk többször csak a Bayern München szerepelt itt, összesen 25-ször. A Dortmund kilencedik alkalommal jutott tovább az egyenes kieséses szakaszban, valamint régebben egyszer a második csoportkörbe, amíg létezett ez a fajta rendszer.

A Barcelonában bízva, a Slaviára koncentrálva

A Borussia Dortmund számára ma este véget ér a Bajnokok Ligája idei csoportköre. A fekete-sárgák jelenleg a harmadik helyet foglalják el a kvartettben, de egy Slavia elleni sikerrel és egy Inter pontvesztéssel meglehet a továbbjutás.

Úgy fest – idén már sokadik alkalommal -, hogy az elmúlt két hétben a Borussia átlendült a kínok időszakán. A Hertha ellen kicsikart győzelem, majd a Düsseldorf felett aratott szenzációs siker önbizalmat adhat a játékosoknak, amire szükségük is lesz kedd este a Slavia Praha ellen.

A csehek alaposan feladták a leckét a kvartett három nagyágyújának, minden eddigi meccsükön megnehezítették az esélyesebbek dolgát. A Barcelonától hazai pályán, az Intertől idegenben loptak pontot. Éppen ezért nem számíthat könnyű mérkőzésre a Favre-legénység a Signal Iduna Parkban sem. Annak ellenére, hogy a prágaiaknak már az Európa-ligát jelentő harmadik hely is elérhetetlen távolságban van.

A Dortmund és az Inter egyaránt hét-hét ponttal várja az utolsó fordulót az első számú európai kupasorozatban, ám a két csapat összevetéséből az olaszok jönnek ki jobban: Antonio Conte együttese hazai pályán 2-0-ra tudott nyerni a BVB ellen, fordított pályaválasztással a Borussia viszont csak 3-2-re diadalmaskodott. Márpedig a BL-ben azonos pontszám esetén az egymás elleni mérleg dönt arról, hogy zár kedvezőbb pozícióban.

A képlet tehát egyszerű: ahhoz, hogy a Dortmund bejusson a legjobb tizenhat közé, több pontot kell szerezni a Slavia ellen, mint az Internek a Barcelona ellen. Mondhatnánk, hogy erre reális esély mutatkozik, csakhogy a katalánok úgy utaznak Milánóba, hogy ez a találkozó nekik már nem oszt, nem szoroz. Bárhogy is alakuljanak a ma esti mérkőzések, a spanyolok biztosan csoportelsőként jutnak a nyolcaddöntőbe.

“A mérkőzésünk előtt mindenki a Barcáról beszél, mindenki az Intert említi meg, de senki nem beszél a Slaviáról. Nagyon jó csapata van a prágaiaknak. Gólnélküli döntetlent játszottak a Barcelona ellen és 1-1-et értek el a San Siroban. Az az ember érzése, hogy sosem fáradnak el, reggeltől esti tudnak futni. 132 kilométert futottak összesen a játékosaik egy meccsen, ez majdnem világrekord. Jól állnak bele a párharcokba és magasan feltolják a védekezésüket. Nagyon érdekes mérkőzés vár ránk”

– hűtötte le a kedélyeket Lucien Favre, aki szemmel láthatóan nem foglalkozik az Inter-Barcelona ütközet végkimenetelével.

“Bármi megtörténhet, de mindenekelőtt meg kell nyernünk a meccsünket. A saját mérkőzésünkre kell koncentrálnunk. Aztán a lefújás után majd utánajárhatunk, hogy mi történt Milánóban”

– tette hozzá a svájci tréner.

Szinte már-már hagyomány Dortmundban, hogy valaki sérült a kulcsjátékosok közül, ezúttal Axel Witselnek sikerült olyan szerencsétlen sérülést összeszednie otthonában, hogy nem léphet pályára már a 2019-es naptári évben. Visszatérhet viszont a kezdőbe Mats Hummels, aki eltiltás miatt hagyta ki a Düsseldorf elleni bajnokit.

“Nem sok mindent tudunk tenni, ez rossz hír neki is és rossz hír nekünk is. Ő egy nagyon fontos játékosa a csapatnak, reménykedünk benne, hogy mihamarabb visszatérhet”

– mondta Favre Witsellel kapcsolatban.

S ha már Favre, a svájci tréner a Barcelona elleni sima vereség második félidejében próbálta ki a 3-4-3-as formációt a csapattal, ami annyira bejött, hogy a Hertha és a Düsseldorf ellen is ebben a hadrendben állt fel az együttes. Ha a svájci tartja magát a győztes taktikán ne változtass szabályhoz, akkor a Slavia ellen is így léphet pályára a csapat, Witsel helyét pedig Julian Weigl veheti át.

“Természetesen nagyon reménykedünk abban, hogy sikerül kiharcolnunk a továbbjutást. De azt is tudjuk, hogy minden, amit tehetünk az, hogy a saját játékunkat játsszuk és megnyerjük a meccsünket. Sajnos a sorsunk már nem a mi kezünkben van”

– tette hozzá Roman Bürki.

A két csapat prágai mérkőzését 2-0-ra nyerte a Dortmund Achraf Hakimi duplájával. A várható kezdőcsapatok:

A Barcelona eljátszotta Lucien Favre hattyúdalát

A Borussia Dortmundnak egy pillanatig sem volt esélye megszorongatni a katalán óriást a Camp Nouban és a csoportkör utolsó fordulója előtt visszacsúszott kvartettje harmadik helyére a Bajnokok Ligájában.

Finoman fogalmazva sem öröm mostanság Borussia Dortmund mérkőzéseket nézni fekete-sárga szimpatizánsként. Az ellenfelek drukkerei persze dörzsölhetik tenyerüket, ugyanis a BVB védelme átjáróházzá változott az elmúlt hetekben, ám nemcsak ez a probléma csapat háza táján. A Bayern, a Paderborn és a Barcelona elleni meccseken – a Paderborn elleni második félidőt leszámítva – még csak azt sem lehetett látni a játékosokon, hogy el akarná kerülni a csalódást keltő eredményeket, akaratuktól megfosztva lézengtek a pályán.

Így volt ez szerda este a Camp Nouban is, ahol 96 636 néző jelentős része szórakozhatott igen jól, hála a gránátvörös-kékek lehengerlő előadásának. A BVB egy barcelonai hibát kihasználva már az első percekben megszerezhette volna a vezetést, ám éppen az a Nico Schulz keveredett a hazai kapu elé, aki nem éppen csatár vénával megáldott futballista, el is puskázta a lehetőséget. Arra viszont éppen elég volt ez a ziccer, hogy felébressze a katalán óriást.

A mérkőzés előtt arról cikkezett a német sajtó, hogy amennyiben súlyos vereséget szenved a Dortmund Barcelonában, akkor Lucien Favre-nak a BL-meccs lesz a hattyúdala, s bár a 3-1-es kudarc ránézésre nem katasztrofális, a játék képe alapján nagyon is az. A gránátvörös-kékek egészen a harmadik találatuk megszerzéséig teljes mértékben uralták a mérkőzést, a BVB-nél csak nyomokban volt a labda és akkor sem jelentett semmilyen veszélyt a vendég csapat a hazai kapura. Az első játékrészben a kiváló napot kifogó és egyébként 700. barcelonai mérkőzését játszó Lionel Messi előbb Luis Suárezt hozta kihagyhatatlan helyzetbe, majd maga talált be, mindezt négy perc leforgása alatta. Sőt, a spanyolok egy meg nem adott találatot is elhelyeztek Roman Bürki kapujában, nem a Dortmundon múlott tehát, hogy csupán két góllal vezettek a katalánok a szünetben.

Ha azt mondjuk, hogy az első negyvenöt percben osztálykülönbség volt a csapatok között, egyáltalán nem túlzunk, a dortmundi játékosok érthetetlen hibákat vétettek, rengeteg labdát szórtak el, ezt pedig alaposan megbüntették a hazaiak. A második felvonásra már valamelyest közelebb tudott kerülni ellenfeléhez játékban a Borussia, részben talán Jadon Sancho beállításának köszönhetően, aki a sajtóhírek szerint azért csak a kispadon kezdett, mert elkésett a keddi megbeszélésről… A bátrabb dortmundi játék ellenére a harmadik gólt is a Barcelona szerezte meg, Antoine Griezmannt szintén Messi szolgálta ki, ráadásul a második félidő első percében a franciának már volt egy ajtó-ablak ziccere, amit Bürki lábbal hárított.

A háromgólos előny tudatában a hazaiak visszább vettek az iramból, így a labdabirtoklásban felül is kerekedett az utolsó fél órában ellenfelén a Dortmund, Jadon Sancho szenzációs egyéni megmozdulásával pedig a szépségtapaszt is sikerült felragasztani az ezer vérző seb egyikére. A ráadásban még egy kapufára is futotta a Borussiától, de hatalmas csodának kellett volna történnie ezen az estén ahhoz, hogy a BVB akár csak pontot is szerezzen. Mindeközben a csoport másik mérkőzésén az Inter nyerni tudott Prágában a Slavia ellen, így a csoportkör utolsó fordulója előtt a Barcelona bebiztosította csoportelsőségét, míg az Inter a BVB elé lépett a táblázaton. A Borussiának a továbbjutáshoz már nem elég tehát legyőznie a cseheket hazai pályán, azért is szorítania kell, hogy ugyanez ne sikerüljön az Internek a Barcelonával szemben.

Szombaton Berlinbe látogat a csapat a Bundesligában, ahol a héten edzőváltás történt: Ante Covic helyét a német válogatott korábbi szövetségi kapitánya, Jürgen Klinsmann vette át. Ennek tudatában biztosak lehetünk abban, hogy a fővárosiak kettőzött energiával feszülnek majd neki a BVB elleni találkozónak, amely jó eséllyel Lucien Favre utolsó mérkőzése lesz a csapat élén.