Jobban kell védekeznünk – a mérkőzés reakciói

Michael Zorc, Lucien Favre és Emre Can is nyilatkozott a Sky-nak a Leverkusen elleni 4-3-as vereséget követően. A mérkőzés reakciói következnek.

Michael Zorc: “Ez fájó volt, és csalódást keltő, mivel a 80. percig jól teljesítettünk. Megérdemeltük a 3-2-s vezetést, de a döntő pillanatokban eléggé passzívak voltunk. Teljesen tiszta, hogy a Bayer csapatában megvan a potenciál a támadásra, gólszerzésre. Összességében elmondható, hogy túl könnyen adtunk négy gólt az ellenfélnek, ami lassan már egy séma a játékunkban. Túl sok gólt kapunk, ezért nem vagyunk jobb pozícióban ebben a pillanatban.”

Lucien Favre: “Szükség lett volna arra, hogy kicsivel több türelemmel játsszuk a találkozót. Idegenben négy gólt kaptunk, és ilyen helyzetben nagyon nehéz mérkőzést nyerni. Rengeteget dolgoztunk az edzéseken. Amikor az ellenfél nyomás alá helyez, és növeli a tempót, arra vagyunk kényszerítve, hogy a legjobbunkat nyújtsuk – késznek kell lennünk a védekezésre. Először is, vissza kell nézzem a mérkőzést, hogy biztosan tudjam, hol és milyen hibákat vétettünk.”

Emre Can: “A csapatban rengeteg potenciál van, de egy dolgot meg kell tanulni: mikor vezetést szerzel, “piszkosabban” kell játszani – csak hogy leegyszerűsítsem. Néha szabálytalankoodni kell, jobban védekezni, mindenben fejlődni szükséges. Gyönyörű támadófutballt játszunk, de mindannyiunknak jobban kéne védekeznie. Három gólt szereztünk ma is, de beengedtünk négyet – így nem lehet mérkőzést nyerni. Ez visszább vetett minket, de továbbra is hosszú út van még hátra a szezonban, sok minden megtörténhet. Hiszek a csapatban – látom a potenciát, még ha csak egy hete is vagyok itt. A legjobbamat fogom nyújtani, és a csapat rendelkezésére állok. Régóta nem játszottam, és nem is ez volt a legjobb mérkőzésem, de erősebben fogok visszatérni a következő találkozókon.”

Fiatal támadószekció, Hummels újra góllövőlistán

A Kupából úgy esett ki a Bréma ellen a Dortmund, hogy többet lőtt kapura (22-9), és a Leverkusen elleni vereségnél is a Sárga-Feketéknek kedvezett a mutató (9-12). Hiába egy új rekord, ez is kevésnek bizonyult a pontszerzéshez. A mérkőzés érdekességei következnek.

2008 óta a góllövőlistán: Mats Hummels az egyetlen játékos, aki az elmúlt 12 Bundesliga-szezonban legalább egy gólt szerezni tudott minden idényben. A német élvonalban 23 találatnál jár, ebből 15-öt fejjel szerzett. Ez volt az első gólja a BVB színeiben azóta, hogy 2016 áprilisában betalált a Liverpoolnak az Európa-ligában, és az első bajnoki találat volt 2015 decembere után, amikor Frankfurtot mattolta a mi mezünkben.

Újra betalált: Emre Can 2014 májusa után először szerzett gólt a Bundesligában, akkor a Leverkusen játékosaként a Frankfurt hálóját vette be. Ez volt az ötödik német bajnoki találata, de ez volt az első, amit a büntetőterületen kívülről szerzett, és szintén első jobb lábbal. Az első dortmundi találata az első lövéséből született.

Újra gól a Bayer ellen: A balhátvédként játszó Raphael Guerreiro ért legtöbbször a labdához a vendégek játékosai közül (94), és a három gólból kettőben érintett volt (1 gól, 1 assziszt), valamint 69%-ban nyerte meg párharcait. A portugál válogatott játékos a téli szünetet követően kétszer volt eredményes (a Köln ellen is betalált), ősszel szintén ennyiszer zörgetett hálót, a négy találatából kettőt a Leverkusen ellen jegyzett.

19 – az átlagéletkor: A támadószekció egy ponton 19 éves átlagéletkort mutatott: Giovanni Reyna 17, Erling Haaland és Jadon Sancho 19, Achraf Hakimi pedig 21 évesen játszott a támadó szekcióban.

Gólrekord: A Dortmund 59 gólt szerzett 21 mérkőzésen, ez több, mint amit valaha korábban fel tudtak mutatni a szezon ezen szakaszában. Az ez előtti rekordjuk 1963/64-re tehető, akkor 58-ig jutottak.

Utolért rekord: A Borussia 18 gólt szerzett legutóbbi négy meccsén a téli szünetet követően, amivel utolérték a Bundesliga-rekordot (ugyanezt a Bayern és a Mönchengladbach érte el korábban).

Szokatlan: A Borussia Dortmund 11 hónap után először veszített el zsinórban két tétmeccset, valamint a Leverkusen ellen több, mint 3 év után hagyta el vesztesen a pályát.

Leverkusenben is csődöt mondott a védekezés

A Borussia a nyolcvanadik percben még 3-2-re vezetett, ám a Leverkusen egy percen belül két gólt is szerzett.

Ellentétes előjelekkel várhatta a szombat esti rangadót a Bundesligában a Bayer Leverkusen és a Borussia Dortmund. A hazaiak hét közben bejutottak a Német Kupában a legjobb nyolc közé, a fekete-sárgák viszont alul maradtak a bajnokságban pocsékul muzsikáló Werder Bremen otthonában.

A mérkőzésnek mindkét csapat szempontjából komoly tétje volt, hiszen a Dortmund faraghatott volna hátrányán a listavezető Lipcse, Bayern München párossal szemben, míg a Leverkusen tehetett volna egy lépést a Bajnokok Ligája indulást érő első négy hely felé.

A gólgyártást Kevin Volland kezdte meg a 20. percben, ám a leverkuseni öröm nem tartott sokáig, Mats Hummels egy beívelést csúsztatott a hazai kapuba. Az első fél óra elteltével már a Dortmund állt jobban, a BVB színeiben első Bundesliga-mérkőzését játszó Emre Can pokolian nagy gólt ragasztott. Hiába állt közelebb a Borussia a harmadik találat megszerzéséhez, Kevin Volland mégis egyenlített a félidő előtt, sőt a videóbíró les címén el is vett egy gólt a Bayertől, mindenesetre a szünetben döntetlen állt az eredményjelzőn.

A fordulás után Jadon Sancho vette volna vissza a vezetést a Dortmundnak, de a videóbíró ezúttal a Leverkusennek kedvezett, a fiatal Reyna lökését visszafújta a játékvezető, s hiába nem volt semmilen befolyása a szabálytalanságnak a gólszerző akcióra, érvénytelenítették a harmadik vendég gólt. Ezt végül Raphael Guerreiro szerezte meg Hakimi gólpasszából a 65. percben, s sokáig úgy tűnt, a Dortmund ha nem is könnyen, de behúzhatja a fontos győzelmet. Hogy ez mégse legyen így, arról Leon Bailey és Lars Bender gondoskodtak: a Bayer Leverkusen a 81. majd a 82. percben is megzörgette Roman Bürki ketrecét és megsemmisítette a Dortmund pontszerzésről szövögetett álmait.

Lucen Favre együttese ezzel zsinórban három bajnoki győzelem után maradt ismét pont nélkül, és nagy lépéshátrányba kerülhet az éllovasokkal szemben, a Bayer Leverkusen viszont két pontra megközelítette mai riválisát és fellépett a tabella ötödik helyére.

A Bayer otthona kellemes terep az elmúlt időkben a Borussiának

Szombat este a Bundesliga 21. játéknapján a Leverkusen-Dortmund összecsapás lesz az este kiemelt mérkőzése. A BayArena kellemes pálya a BVB számára: a Sárga-Feketék legutóbbi 11 látogatásukból ötször is nyerni tudta, és csupán egy vereség rontja a mérleget.

A Dortmund remek szériát tudhat maga mögött a Bayer Leverkusennel szemben, hiszen legutóbbi négy párharcuk során egyaránt a Sárga-Feketék nyertek, ami a legjobb sorozatuk a gyógyszergyáriak ellen. A hazaiak a legutóbbi 5 évben csupán egy mérkőzést nyertek meg ellenünk, 2016. október elsején. Akkor Mehmedi és Chicharito góljaival tartották otthon a 3 pontot egy 2-0-ás győzelemmel. A Leverkusen ellen csupán a Bayern szerzett több győzelmet (47) és gólt (152), a BVB mérlege 32 győzelem és 129 gól. Ebből 22 találat a legutóbbi hat mérkőzésen született, amihez a Bayer hetet tudott hozzátenni, így mérkőzésenként majdnem öt gólos átlagot produkálnak a csapatok.

Az idei bajnoki szezonban a második legkevesebb gólt a Leverkusen látta, meccseiken összesen 55 találat született – ennél csak a Wolfsburg tud kevesebbet felmutatni, ahol oda-vissza 49 alkalommal zörrentek a hálók. Hazai pályán stabil a gyógyszergyáriak védelme, hiszen csupán egy vereséget szenvedtek el, december 18-án a Hertha Berlin egy találattal bizonyult jobbnak – viszont a megszokott környezet előnyét se tudják mindig kihasználni, hiszen négy döntetlenjük is van, amivel e tekintetben ligaelsők. A korábbi dortmundi tréner, Peter Bosz csapata a legutóbbi négy mérkőzésén egyaránt megszerezte az első góllal a vezetést, igaz, a Hoffenheim ellen ez nem bizonyult elegendőnek. A Német Kupában is továbbjutottak, a Stuttgart csapatát tudták 2-1 arányban felülmúlni.

A Dortmund tudja a legnagyobb szórakoztatást nyújtani az idei szezonban, 20 bajnokija alatt ugyanis 84 találat esett, amivel vezetnek ebben a mutatóban – arányát tekintve is jó a mutató, +28-as mérlegüknél csak a Bayern +35-ös mérlege erősebb. A Dortmund 2020-ban három győzelemmel nyitott, ezt kívánja folytatni, de legutóbbi kilenc bajnokijából is csupán egyet veszített el – összesen pedig hármat, ami a legkevesebb vereség az idei bajnokságban. Idegenben sem remegnek meg a lábak, hiszen legutóbbi négy bajnokiján háromszor is győzni tudott a Favre-legénység.

A mérkőzés előtti sajtótájékoztatón szó esett Reusról, valamint az előttünk álló kihívásról, aminek kapcsán mind Zorc, mind Favre egyetértett abban, hogy a Leverkusen más minőséget képvisel, mint a Köln és az Union Berlin, így másabb mérkőzésre számíthatunk – kiemelték, hogy az apró hibák kijavításában rejlik a mérkőzés kimenetele, a Bréma ellen látottakon sürgősen javítani kell, hiszen a labdaszerzések és a letámadások is kevésnek bizonyultak.

Marco Reus hiányát mindketten fájó esetként említik, de jó hír az, hogy Guerreiro visszatért az edzésbe, és bevethető lesz szombaton, míg a frissen gólt szerző Reyna esetében Favre azt mondta, nem kizárt, hogy kezdőben játszatja,  hiszen több poszton is bevethető, játéka pedig meggyőző eddig.

Hogy ki kezd, és milyen eredménnyel zárunk, szombat este fél 7-től kezdve derül ki, amikor a stuttgarti Schmidt szavára elindul a mérkőzés. Ha öt gólban nem is, de három pontban reménykedünk.

Várható kezdőcsapatok:

Reus 100. győzelmét, és 200. kanadai táblázatos pontját ünnepelte – a mérkőzés érdekességei

A Borussia Dortmund javított az Union Berlin elleni vereségét követően, és már most több pontjuk van négy meccs után (9), mint az előző szezonban ilyenkor (8). A mérkőzés érdekességei következnek.

Kedvenc ellenfél: A Dortmund négy egymást követő bajnoki meccset nyert meg a Leverkusen ellen, fennállása során először.

Dupla mérföldkő: Marco Reus duplával vitte fel a Bundesligában írt kanadai tábláját 200 pontra (119 gól, 81 assziszt). Ez volt egyben a 100. győzelme 167 bajnokiból Sárga-Fekete színekben.

Gólérzékenység: Paco Alcácer nyolc eddigi tétmeccsén valamennyi alkalommal betalált mind klubszínekben, mind a válogatottban, összesen tízszer. Csupán két egykori Dortmund-játékos tudott korábban öt gólt szerezni a szezon első négy mérkőzésén: Pierre-Emerick Aubameyang (2015/16) és Lothar Emmerich (1967/68).

Top előkészítő: Jadon Sancho két gólpasszal növelte saját előkészítései számát ötre az idei szezonban. Mióta elkezdték mérni ezt 1992/93-ban, nem volt olyan dortmundi játékos, aki a szezon ezen szakaszában ennyit előkészített. Sancho ezzel felülmúlta Tomas Rosicky-t, aki négyig jutott első négy meccsén 2001/02-ben.

Remek ívelő: Achraf Hakimi négy bajnoki gólt készített elő ívelésből – mindet a Leverkusen ellen. Tette ezt ma is Alcácer nyitásánál.

Hazai erőd: A Borussia Lucien Favre vezetésével minden hazai bajnokiján legalább két gólt szerzett, és az idei szezonban mindkét hazai bajnokiját négygólos különbséggel nyerte eddig.

Első start: Raphael Guerreiro az idei bajnoki kiírásban először volt kezdő, és ő módosította 3-0-ra az állást a 83. percben.

Ritka vereség: A Bayer Leverkusen öt hónap után először veszített el mérkőzést (április elején a Lipcse állította meg őket 4-2-re). Ez volt a legnagyobb arányú vereségük 2018 áprilisa óta, amikor szintén a Dortmund ellen szintén ugyanez az eredmény született.