A 12. játékos reményében – szurkolókkal karöltve a hazai győzelemért

A Bajnokok Ligájában a Paris Saint-Germain lesz az ellenfelünk, akiknek hazai, valamint európai eredményeit nem lehet elvitatni. A Borussia háza táján sincs viszont ok arra, hogy underdogként gondoljanak magukra a legjobb 16 közötti első mérkőzésen. Mats Hummels úgy érzi, csapatának “jó esélye van, különösen szurkolóink támogatásával”.

A Párizsig vezető út nem volt egyszerűen kikövezve: egy kemény mérkőzésen kivívott győzelem a Slavia ellen (2-1), egy 0-0-ás döntetlen a Barcelona ellen, ahol a szerencse nem mellettünk állt, vagy épp az Inter elleni 3-2-es fordítás, ami kísérte az utat, és ami egyben az önbizalmat is növelheti a hazai oldalon. Az idei kiírásban a Sárga-Feketék már bizonyították, bennük van az a képesség, hogy legyőzzenek bárkit – otthon legalábbis, és egy hazai győzelem a PSG ellen remek pozícióba hozhatja a vesztfáliai együttest a március 11-i párizsi visszavágóra.

“Sokat profitálhatunk a mérkőzésből, ha a koncentrációnk és aktivitásunk a helyén lesz, mind a labdával, mind pedig nélküle, különösen úgy, hogy egy remek szurkolótábor áll mögöttünk és biztat” – mondta Hummels a Frankfurt elleni 4-0-ás győzelmet követően. A Sárga-Feketék 12. alkalommal nyertek hazai pályán, és 16 mérkőzés óta veretlenek a Signal Iduna Parkban mindne szériát figyelembe véve (a gólarányuk pedig 49-14).

“Teljesen más kaliber ellen mérkőzünk meg kedden, de készen fogunk állni.” – Piszczek így reagált ellenfelünkre, akik a komplett francia ligát, valamint a BL-őszt is uralni tudták szeptember és december között. Roman Bürki is megszólalt a keddi mérkőzés kapcsán, ahol kiemelte, “nem szabad még erősebbé tennünk az ellenfelet annál, mint amennyit most tud magától. Már játszottunk egy topcsapat ellen, a Barcelonával, és szinte levegőhöz sem jutottak nálunk. Nagyon jó csapatunk van nekünk is. Optimistán, és teljes magabiztosággal fogjuk belevetni magunkat ebbe a találkozóba!” Bürki szavaival Hummels is egyetértett: “Ha mindent beleadunk a pályán, nagyon jók lesznek az esélyeink. A PSG határozottan tudja, mire számíthat nálunk – vagyis hogy várhatóan mire számíthat nálunk, hogy pontosabb legyek.”

Reméljük, kedden meglátjuk, mi vár rájuk, és hogy ennek a meglepetésnek a végén mi fogunk örülni. A szurkolókon semmi sem fog múlni, kedden teltház fogadja majd a feleket.

Rekordok elöl és hátul – a mérkőzés érdekességei

Csupán egy kapuralövést engedett a Borussia az Eintracht Frankfurtnak a 4-0-ra megnyert találkozón – ami a legkevesebb azóta a csapatnál, hogy ezt a rekordot mérik. A mérkőzés érdekességei következnek.

Erős védelem: A Borussia Dortmund csupán egy lövést engedett az Eintracht Frankfurtnak – ez korábban csak egyszer sikerült, a Mönchengladbach ellen 2014. november 9-én.

A legtöbb szerzett gól a csapat háza táján: 22 forduló alatt 63 találattal a Dortmund felülírta eddigi rekordját, az 1963/64-es szezonban ugyanekkor 58 találatig jutottak.

Biztos péntekek: A Borussia Dortmund nem veszítette el egyet sem eddigi 29 hazai meccséből pénteken. 2004 januárja óta ez a 21. győzelem volt, mellette nyolc döntetlennel zárt a csapat.

Otthonában veretlen: A Sárga-Feketék továbbra is veretlenek hazai pályán a bajnokságban, az eddigi 33 megszerezhető pontból 27-et zsákoltak be.

Kedvenc ellenfél: A BVB legutóbbi nyolc mérkőzésén veretlen maradt a Frankfurttal szemben. A bajnokságban többször győzték le az Eintrachtot, mint bármelyik másik együttest, a tegnapi volt a 45. győzelem.

Topforma: Raphael Guerreiro idei öt góljából hármat a legutóbbi négy találkozón szerzett.

Haaland újabb rekordja: Erling Haalandnak 12 lövésre és 280 percre volt szüksége ahhoz, hogy nyolc gólt szerezzen. Időben ugyan nem döntött csúcsot (Paco Alcácer 237 perc alatt szerzett kilencet), Haaland viszont az első játékos, aki első öt bajnokiján nyolcig tudott számolni.

Újabb gólpassz: Axel Witsel negyedik gólpasszát is kiosztotta a szezonban. Négy találatával mellette összesen 8 pontja van a kanadai táblázaton, amivel hárommal túlszárnyalta a tavalyi szezonját máris.

Jó ómen: Jadon Sancho 13. Bundesliga-gólját jegyezte idén, ezzel pedig személyes rekordot döntött. A Dortmund soha nem veszített még, ha Sancho betalált, 18 győzelem és 5 döntetlen a mérleg.

Régen vált ballábas: Lukasz Piszczek több, mint hat év után talált be újra bal lábbal, akkor a Hoffenheim elleni 2-2-es döntetlen során sült el ez a lába 2013 decemberében. A lengyel védő 19. bajnoki gólját szerezte tegnap.

A klubrekord folytatódik: A Dortmund 36. egymást követő hazai bajnokiján szerzett gólt, amivel tovább nyújtotta klubrekordját.

A kapufa nem segít: Guerreiro szabadrúgása a lécen csattant, a téli szünet óta ez a harmadik kapufájuk volt, idén pedig a nyolcadik.

Hummels: mindenki koncentráltan futballozott

Mats Hummels az összeszedett védekezést dícsérte a Frankfurt elleni győzelem után, míg Piszczek azt emelte ki, hogy a csapat kiválóan reagált a leverkuseni pofonra. Nyilatkozatok.

Mats Hummels: “Különösen fontos, hogy sikerült lehoznunk a meccset kapott gól nélkül. Két helyzetet leszámítva nagyon megnehezítettük a Frankfurt dolgát, hiszen mindenki koncentráltan futballozott. Nemcsak a védelem érdeme, hogy nem kaptunk gólt ezen az estén, hanem az egész csapaté. A támadópotenciál hatalmas a csapatban, nem kellett kockázatot vállalnunk annak érdekében, hogy helyzeteket alakítsunk ki. A srácok elképesztően veszélyesek elől, minden meccsen sikerült gólt szereznünk, kivéve Münchenben. Sok-sok pozitívumot raktározhatunk el erről a mérkőzésről, ha ezt magunkkal visszük a Bajnokok Ligájába, akkor a PSG ellen is győzelmi eséllyel lépünk pályára.”

Lukasz Piszczek: “Pontosan ilyen reakcióra volt szükség a csapattól az előző mérkőzések után. A két vereség után sikerült fejlődnünk, a saját játékunkat játszani és kevés lehetőséget engedélyezni az ellenfélnek. Az, hogy sikerült a második félidő elején azonnal gólt szereznünk, megnyugtatta a csapatot. Magunk mögött kell hagynunk a vereségeket, hiszen minden mérkőzés fontos számunkra. Ma pontosan olyan teljesítményt nyújtottunk, amit mindenki vár tőlünk, önmagáért beszél, hogy 4-0-ra sikerült nyernünk. Kedden egy teljesen más kaliberű ellenféllel kell farkasszemet néznünk, de készen állunk.”

A Frankfurt csak a mezeket küldte el Dortmundba

Magabiztos győzelemmel tért vissza a sikerek útjára a Borussia Dortmund péntek este a Bundesligában.

Vegyes érzésekkel várhatta a Borussia Dortmund az Eintracht elleni péntek esti Bundesliga-találkozót. A frankfurtiak remekül kezdték a tavaszi szezont, négyből három Bundesliga-meccsüket megnyerték, a kupából pedig kiejtették az RB Leipziget. Egy héttel korábban úgy hintettek egy ötöst az Augsburgnak, hogy meg sem erőltették magukat, volt tehát mitől tartania a BVB-nek.

A találkozó előtt Lucien Favre, akárcsak ősszel, ultimátumot kapott a vezetőségtől. Amennyiben nem ér el megfelelő eredményeket a Frankfurt és a PSG elleni meccseken, akkor szedheti a sátorfáját, akadt tehát nyomás a csapaton. Már csak azért is, mert a remek tavaszi nyitány után a Werder ellen kiesett a kupából a fekete-sárga alakulat, az előző hétvégén pedig a Leverkusen sokkolta a Borussiát.

Az előjelek tehát kiélezett, nehéz mérkőzést vetítettek előre, ráadásul Marco Reusra, Julian Brandtra és Thomas Delaney-re sem számíthatott a szakmai stáb sérülés miatt. A kezdő csapatba visszakerült Thorgan Hazard, de Erling Haaland és Emre Can is kezdőként kapott lehetőséget az Eintracht ellen.

Egy pillanatig sem kellett izgulnunk

A mérkőzés aztán teljesen másképpen alakult, mint ahogy azt sokan sejtették, ezt persze utólag már kevéssé bánjuk. A Borussia az első pillanattól kezdve uralta a mérkőzést, s ha nem is futballozott tökéletesen – viszonylag kevés komoly gólhelyzetet sikerült kialakítani az első félidőben – nem volt kérdés, melyik a jobb csapat ezen az estén.

Az Eintracht mélyen tudása alatt futballozott, s Adi Hüttertől szokatlan módon meglehetősen defenzív felfogásban is. A jeget mégis csak az első fél óra elteltével sikerült megtörnie a Dortmundnak, ráadásul éppen egy olyan futballistának, akitől a legkevésbé várnánk a gólt. Lukasz Piszczek a szenzációsan futballozó – és immáron friss apuka – Achraf Hakimitől kapott labdát a tizenhatos előterében, a lengyel pedig némi igazítás után tökéletesen lőtte ki a rövid alsó sarkot. Az első negyvenöt perc végére a Frankfurt mutatott kisebb életjeleket, de Roman Bürki kapuja ezen a találkozón egyáltalán nem forgott veszélyben.

A szünet után aztán rákapcsolt a BVB, Jadon Sancho egy klasszis megmozdulás után, a védőt megreptetve vette be a frankfurti kaput, majd néhány perccel később Erling Haaland lőtte meg nyolcadik dortmundi gólját – ez természetesen Bundesliga-rekord, korábban senkinek sem sikerült öt találkozón nyolc gólig jutnia debütánsként. Fontos megemlékeznünk Sancho produkciójáról is, hiszen az angol szélsőn kívül csak Lionel Messi mondhatja el magáról a topligákat figyelembe véve, hogy két számjegyű góllal és gólpasszal áll. A harmadik hazai találat végleg lezárta a nyitott kérdéseket, a végeredményt a szintén remek napot kifogó Raphael Guerreiro állította be a 74. percben.

Az utolsó negyed órában egyértelműen kiütközött, hogy mindkét gárda európai kupameccset játszik a következő héten, mert már csak az órát ölték a játékosok. A Dortmund magabiztos győzelemmel hangolt a PSG elleni, keddi BL-találkozóra. Persze, az egy teljesen más kávéház lesz a franciák ellen.

A téli szünet óta elkapta a fonalat az Eintracht

A Borussia Dortmund a Frankfurt ellen tartja a főpróbáját a jövő heti, PSG elleni Bajnokok Ligája nyolcaddöntőnek. Könnyű dolga semmiképpen sem lesz a fekete-sárgáknak.

Hiába indult pazarul a tavaszi szezonja a Borussiának, az elmúlt napokban kis túlzással sikerült lerombolnia a csapatnal mindazt, amit felépített a téli szünet után. Az Augsburg, a Köln és az Union Berlin kitömését követően Lucien Favre csapata búcsúzott a kupától a lassacskán mumusnak számító Werder Bremen ellen, majd előnyből kapott ki Leverkusenben. Ez utóbbi vereség azért is különösen fájó, mert hatalmas lehetőség nyílt a BVB előtt, hogy faragjon hátrányán az éllovas Bayern Münchennel és a második RB Leipziggal szemben.

Az egyik legjobb formában lévő csapat a Frankfurt

Péntek este az Eintracht Frankfurt látogat a Signal Iduna Parkba, a Bundesliga 22. fordulójának nyitómeccsére, az előjelek pedig finoman fogalmazva sem kedvezőek. A frankfurtiak kitűnően kezdték a tavaszi szezont, még meccset sem veszítettek a téli szünet óta. Kiütötték a kupából a Lipcsét, a bajnokságban pedig négy meccsükből hármat megnyertek, mindössze egy Düsseldorf elleni döntetlen “csúfítja” az összképet.

Adi Hütter legénysége ráadásul egyre inkább rátalál a tavaly már megvillantott remek támadójátékára, az Augsburgot 5-0-ra intézték el az előző fordulóban. A Leverkusen elleni meccs nemcsak a vereség ténye miatt kelthet rossz emlékeket a dortmundi szimpatizánsokban, ugyanis újabb fontos láncszemét veszítette el sérülés miatt a csapat: Marco Reus után Julian Brandt is harcképtelenné vált, ez pedig okozhat némi fejtörést Lucin Favre-nak.

A Signal Iduna Park nem frankfurtinak való vidék

Ami viszont jó hír lehet a BVB számára, hogy 2017 óta egyetlen alkalommal sem kapott ki a Frankfurttól. Hazai környezetben három győzelmet könyvelhetett el a gárda, míg a frankfurti kirándulások alkalmával mindig döntetlen született – ősszel az utolsó pillanatokban mentett pontot az Eintracht a Dortmund ellen hazai pályán.

A fekete-sárgáknak egyébként is jól megy hazai pályán mostanság, tizenegy találkozó óta senkinek nem sikerült elvinnie a három pontot a Signal Iduna Parkból és csupán a Mönchengladbachnak van több hazai környezetben aratott sikere a Dortmundnál a Bundesligában. Ezzel szemben az Eintracht legutóbbi hét idegenbeli mérkőzéséből csupán egyet tudott megnyerni – a Hoffenheim otthonában diadalmaskodtak – és összességében is csupán hét pontot gyűjtöttek eddig otthonuktól távol.

Reus és Brandt mellett Thomas Delaney játékával sem számolhat péntek este Lucien Favre, míg a túloldalon Fernandes, Russ és Torro gyarapítja a maródiak listáját.

Az örökmérleg dortmundi győzelmet ígér

Érdekesség, hogy Borussia egyetlen Bundesliga-csapatot sem győzött le többször a Frankfurtnál (44), és az összesített gólaránya is az Eintracht ellen a legjobb – az eddig randevúk során 49 góllal sikerült többet szereznie a csapatnak a frankfurtiaknál. Az Eintracht ráadásul legutóbbi nyolc dortmundi látogatása során mindannyiszor pont nélkül maradt, ez a BVB jelenleg élő leghosszabb hazai győzelmi sorozata minden riválist figyelembe véve.

A Dortmund és a Frankfurt összecsapásain rendre sok gól születik, ezzel persze nagy újdonságot nem árultunk el és egyébként is jócskán zörög a háló mostanság a BVB mérkőzésein. A két csapat mindössze egyetlen alkalommal játszott gólnélküli döntetlent közös történelme során, a meccsenként gólátlag pedig majdnem eléri a három és felet.

A mérkőzést péntek este 20.30-tól rendezik a Signal Iduna Parkban, a találkozót a Sport TV élőben közvetíti.