BVB – S04 | Totális kiütésből totális botlás lett a Revierderby vége

Totális pofon! A Borussia Dortmund 4-0-ra vezetett a 25. percben a Schalke ellen az év talán legfontosabb mérkőzésén, ám a kiütésnek induló találkozó totális rémálomba fulladt: a gelsenkircheniek megtáltosodtak, és ki tudták egyenlíteni a találkozót.

Rég nem látott módon indult a Borussia számára a találkozó, hiszen a 12. percben már a Borussia vezetett Aubameyang találata révén, ráadásul a folytatásban kettőre nőtt az előny: Stambouli rémes módon kapott bele a labdába, aminek eredményeképp öngólt vétett, majd előbb Götze, utána Guerreiro növelte még tovább az előnyt. A 25. percben már 4-0 állt a kijelzőn, és a félidő végéig változatlan is maradt az eredmény, rég nem látott formával vonult pihenőre a BVB. A második félidő legnagyobb kérdése volt, hogy mi történt a csapattal: a 61.
percben Burgstaller szépített, és ez a találat már egy korábbi lesgól után született. Egy újabb hibát követően négy perccel később már kettőre zárkózott fel a gelsenkircheni együttes, és Bosz védekező cserékkel nyúlt bele a mérkőzésbe. A taktika nem jött be, a 85. percben már 4-3 volt az állás Caligiuri révén, majd a 7 perces hosszabbítás negyedik percében Naldo vált a Revierderby hősévé, és egyenlített az időközben 10 főre fogyatkozó Dortmunddal szemben. A mindent eldöntő találat végül nem született meg, de alighanem így is kijelenthetjük: ennek a mérkőzésnek volt győztese és vesztese egyaránt.

JEGYZŐKÖNYV

Kezdőcsapatok
Borussia Dortmund: Weidenfeller – Toprak, Sokratis, Schmelzer – Pulisic, Weigl, Sahin, Guerreiro (83′ Zagadou) – Jarmolenko (68′ Bartra), Aubameyang (72′ kiállítás), Götze (78′ Castro) FC Schalke 04: Fahrmann – Stambouli, Naldo, Kehrer (46′ Nastasic) – Caligiuri, McKennie (33′ Harit), Meyer, Oczipka – Di Santo (33′ Goretzka), Burgstaller, Konoplyanka
Kispad
Bartra, Castro, Kagava, Philipp, Reimann, Schürrle, Zagadou Coke, Embolo, Goretzka, Harit, Nastasic, Nubel, Schopf
Játékvezető Vezetőedzők
Deniz Aytekin Peter Bosz – Domenico Tedesco
Gólszerzők
12′ Aubameyang1-0
18′ Stambouli (öngól)2-0
20′ Götze (Aubameyang)3-0
25′ Guerreiro 4-0
61′ Burgstaller 4-1
65′ Harit4-2
86′ Caligiuri 4-3
90+4′ Naldo 4-4

BVB – S04 | Bosz megszólalt, nem kér a tanácsokból

A Borussia Dortmund szombat délután az ősi rivális Schalke csapatát fogadta a Bundesliga 13. fordulójában. A BVB 4-0-ás vezetésről X-elt a kékekkel, a mérkőzés után a Borussia Dortmund – várhatóan menesztés előtt álló – trénere foglalta össze a történteket:

Egy őrült mérkőzés volt. Aki nem látta, az nem hiszi el. A második félidőben nem játszottunk jól. Csak hátra passzok és előreívelések. A mi szintünkön ilyen nem történhet meg. A végén már csak védekeztünk. Tudtuk, hogy a Schalke veszélyes lehet – Zagadou becserélésével kapcsolatban(a szerk.). Ha megnézzük milyen gólt kaptunk, akkor láthatjuk, hogy ilyet nem lenne szabad. A játékrendszerbe legjobban illő játékosok voltak a pályán. Nem látom úgy, hogy bármit is változtatni kellene az edzéseken. A gólokat nem fizikális problémák miatt kaptuk. Keményen kell dolgoznunk. Egész életemben ezt csináltam, senkinek sem kell megtanítania a szakmára.

BVB – S04 | Se győztes, se gól a Ruhr-vidéki derbin

Nem született győztes a 149. Ruhr-vidéki derbin a Borussia Dortmund és az FC Schalke összecsapásán. A párharc izgalmasnak ígérkezett, ám az elvárások alatt teljesített, és 0-0-ás döntetlennel zárult.

80.179 néző tette tiszteletét a telt házas Signal Iduna Parkban, ahol az első félidő egy rendkívül taktikus játékot hozott mindkét részről. A hazai csapat mélyen alulmúlta eddigi szokásait, hiszen 45 perc alatt egyetlen kapura lövést sem tudtak felmutatni. A félidőt követően ez változott, ám hiába a sok helyzet, gólra váltani már egyiket sem sikerült.

Az első percektől fogva kialakult a defenzív és fegyelmezett stratégia mindkét részről, amiben a BVB diktálta a tempót, és visszaszorította a Schalkét a saját térfelére. A vendégek védelmi falat húztak fel, amit nehéz volt feltörnie a Borussiának, és amint labdát szereztek, kontrázni kezdtek. Ez elég korán sikerült nekik, de Sokratis remek formájának köszönhetően kétszer is megmentette csapatát: előbb Meyer 3. perces, majd Di Santo 14. perces megmozdulásánál uralta a helyzetet. Egy taktikai fault következtében Weigl neve hamar felkerült a sárga lapos listára, a 12. percben Meyer ellen követett el szabálytalanságot.

Hamar letisztult, hogy a BVB-nak valahogy fogást kell találnia a gelsenkircheniek védelmén, de a jól helyezkedő vendégek nehezen adtak területet, és berendezkedtek a gyors támadásfelépítésre már a büntetőterülettől indulva. A határozott belépőktől sem riadtak vissza, csak hogy kizökkentsék és megakasszák a dortmundiakat a játékukban. Nastasic és Bentaleb egyaránt figyelmeztetésben részesült az Aubameyanggal és Dembélével szemben elkövetett szabálytalanságok okán, így ők a 34. és 36. perctől fogva kötélen táncoltak. Az első félidő végül 0-0-val zárult, melynek során egyik csapat sem ért el igazán veszélyes helyzetet sem.

A második játékrész első 10 perce több izgalmat hozott, mint az előző félidő. Előbb Dembélé tört ki a bal szélen, majd ívelt volna középre, ám Höwedes keze állta útját a labdának – Brych azonban nem ítélt büntetőt, így a 47. perc nem hozta meg a nagy áttörést. A másik oldalon ezt követően Bürkinek kellett résen lennie, és szögletre mentenie Kolasinac 12 méteres kísérletét a 49. percben. 4 perccel később Pulisic ívelt jobbról középre, ám az érkező Dembélé a kapufát találta el közelről.

A Borussia egyre inkább feltámadt, és a szurkolóik támogatásával egyre nagyobb veszélyforrássá váltak: Pulisic az 57. percben ollózós kísérlettel próbálkozott, Aubameyang 3 perccel később a sorfalat találta el szabadrúgásból, majd Götze próbált ívelni a 73. percben, de a kapuból kitörő Fährmann megállította. Másodpercekkel később Aubameyang kerülte meg a kapust, és játszotta a labdát középre, de egy védő tisztázni tudott, így Pulisichez már nem jutott el a játékszer.

A Sárga-Feketék megérdemelték volna a vezetést, de a Schalke nem sok lehetőséget kínált ehhez. A hazaiak továbbra is nyomtak Guerreiro és Schürrle révén, majd egy lövés is érkezett Aubameyangtól, ám komoly fenyegetéssel nem párosult. Így ennek köszönhetően a derbi 0-0-ás döntetlennel zárult, és ez a 10. gól nélküli találkozó volt a két csapat között – nincs még egy párosítás, ami ennyiszer végződött volna találat nélkül.
Ha úgy nézzük, ez is rekord…

BVB – S04 | A forduló fénypontja: Revierderby!

A Revierderby kétségkívül a hétvége, de talán az egész Bundesliga leginkább várt mérkőzése lesz, a Borussia Dortmund és az FC Schalke 04 feszül egymásnak. A Ruhr-vidéki riválisok közös múltja rendkívül tartalmas, e két csapat találkozója mindig garantálja az izgalmakat.

KÖZÖS MÚLT
A két csapat először 91 évvel ezelőtt, 1925. május 3-án feszült egymásnak, akkor 4-2-re győztek a Kékek. A korai években a Schalke volt az erősebb csapat, a régióban hosszú évekig egyeduralkodónak számított. Ezt követően fordult a kocka, és a Dortmund felnőtt a Schalkéhoz, néha túl is szárnyalta, de összességében kiegyensúlyozottá vált a két együttes, hasonló erők csaptak össze találkozásaik során.

15 10 7

A Bundesliga indulása óta (1963) a két csapat összesen 88-szor találkozott a bajnokságban, ezeken 32 dortmundi győzelem született, 30-szor a Kékek örülhettek, és 26 alkalommal osztozkodtak a felek a pontokon, és ezen találkozók során összesen 263 gól született (138:125 arányban). Hazai pályán játszva 20-szor győzött a Dortmund, 11-szer a Schalke, és 13 alkalommal zárult döntetlennel (gólarány: 78:48). A legutóbbi szezonban hazai pályán 3-2-re győztünk, míg az idegenbeli túrán 2-2-es döntetlen született.

MÉRFÖLDKÖVEK:
Mint minden párosításnál, itt is vannak olyan emlékezetes pillanatok, mérföldkövek, melyek kinőtték az átlagos találkozó fogalmát. A leginkább említésre méltó események:

Első mérkőzés (+első győzelem): 1925. május 3. (Schalke – Dortmund 4-2)
Első döntetlen: 1938. január 30. (Dortmund – Schalke 3-3)
A legtöbb gól (a két csapat között): 1939. március 12. (Dortmund – Schalke 3-7)
A legtöbb gól (Schalke): 1940. október 20. (Schalke – Dortmund 10-0)
Első dortmundi győzelem: 1943. november 14. (Dortmund – Schalke 1-0)
Első gól nélküli mérkőzés: 1951. április 22. (Schalke – Dortmund 0-0)
A legtöbb gól (Dortmund): 1966. február 26. (Dortmund – Schalke 7-0)
Utolsó perces dortmundi vereség: 2004. január 30. (Dortmund – Schalke 0-1)
A Schalke sorozatának vége: 2005. május 14. (Schalke – Dortmund 1-2)
A Schalke bajnoki álmainak porba hullása: 2007. május 12. (Dortmund – Schalke 2-0)
A Dortmund 0-3-ról 3-3-ra ment 21 perc alatt: 2008. szeptember 13. (Dortmund – Schalke 3-3)

REVIERDERBY-REKORDEREK
Legtöbbet szerepelt dortmundi: Michael Zorc és Roman Weidenfeller (23)
Legtöbbet szerepelt gelsenkircheni: Klaus Fichtel (24)
Legtöbb gól a BVB mezében: Lothar Emmerich (10)
Legtöbb gól az S04 mezében: Gerhard Kleppinger, Kevin Kuranyi, Olaf Thon, Klaus Fischer, Klaas-Jan Huntelaar (5)
Legtöbb győztes mérkőzésen pályára lépő dortmundi: Michael Zorc (10)
Legtöbb győztes mérkőzésen pályára lépő gelsenkircheni: Klaus Fichtel (9)
Lothar Emmerich az egyetlen játékos, aki mesterhármast tudott szerezni Revierderbyn(1966).

SZEZONKEZDET
A Schalke borzalmas szezonkezdetet produkált: első öt mérkőzését elvesztette, mindösszesen 2 gólt szereztek, és 10 gólt kaptak. Azóta valamennyire összeszedte magát a frissen kinevezett Markus Weinzierl legénysége: a Mönchengladbachot hazai pályán 4-0-ra győzték le, a Mainzot 3-0-ra, az Augsburg otthonában pedig döntetlent értek el. Jelen pillanatban a 14. helyen szerénykednek a tabellán, amivel senki sem lehet elégedett a gelsenkircheni klub háza táján.

A Borussia jól kezdett, ám az elmúlt fordulókban megtorpant: a Leipzigtől elszenvedett meglepetésvereséget követően a Leverkusen is megtréfálta Thomas Tuchel együttesét, és azóta két döntetlenre futotta a Sárga-Feketéktől a Hertha és az Ingolstadt ellen. Egy feltámadó formában levő csapat látogat a kissé beragadt Borussiához – önmagában a derbi ténye is izgalmassá teszi a párharcot, de ez a tényező még tovább tudja fokozni az izgalmat a holnap esti találkozó előtt.

KUPÁK
Mindkét csapat érdekelt mind a hazai, mind a nemzetközi kupában egyaránt: a Schalke az Európa-ligában már jobban teljesít, három győzelemmel vezeti a csoportját a Krasznodar, a Nice és a Salzburg előtt. A Dortmund sem áll rosszul: a Real Madrid ellen döntetlent ért el, míg a Legiát kiütötte, a Sportingot már szorosabban győzte le, így 7 ponttal az élen áll a szintén 7 pontos Real, valamint a Sporting és Legia előtt. Hazai kupában is egyaránt érdekeltek a felek: az első félidei 3 gólos vezetést kis híján leadta a Schalke a Nürnberg ellen, de végül 3-2-re győztek, a Dortmund pedig büntetőpárbaj során tudta csak legyőzni a szintén másodosztályú Union Berlin csapatát.

KAGAWA&GINTER
Kagawa gólt lő, kiegyenlít a Schalke, majd Ginter ismét vezetéshez juttatja a Borussiát, ismerős? Hát persze. Mindkét tavalyi mérkőzés forgatókönyvébe beleillik ez a jelenetsorozat. Ősszel három pontot ért, tavasszal azonban hiányzott a végéről egy Auba-gól. A japán karmesternek egyébként is szép emlékei vannak a Schalke elleni mérkőzésekről, hiszen egyik legemlékezetesebb mérkőzése 2010-re datálható, amikor is duplázott a Veltinsben.

A HIÁNYZÓK TÁBORA
A Borussia Dortmund lassacskán, de visszakapja sztárjait, azonban Marco Reusnak még további napokra van szüksége, hogy formába lendüljön. Raphael Guerreiro még a francia válogatottnál sérült meg, Tuchel szerint óvatosan kell bánni a játékossal – ez hatással lehet a pályán töltött idejére is. Durm és Mor azonban biztosan nem lesz ott, ahogyan Neven Szubotics sem. A gaboni vipera, Pierre-Emerick Aubameyang játéka kérdéses, a stáb csak holnap dönt egy alapos vizsgálat után Auba szerepeltetéséről.
A kékeknél Coke a térdével küszködik, Embolo a bokájával, de Kolasinac és Di Santo sem bevethető.

VISSZAJÁTSZÁS
Az előző idény hajrájában a két csapat egy gólokban gazdag döntetlent játszott egymással. Ahogy a mondás tartja: idegenben jó az X.

A Bundesliga csokorba gyűjtötte azon játékosokat a két klub történelméből, akik hősként tudtak debütálni első derbijükön, lássuk tehát:

VÁRHATÓ KEZDŐCSAPATOK
BORUSSIA DORTMUND:
 Bürki – Piszczek, Sokratis, Ginter, Passlack – Weigl – Castro, M. Götze – Pulisic, Dembelé – Aubameyang
FC SCHALKE 04: Fährmann – Höwedes, Naldo, Nastasic, Baba – Geis, Bentaleb – Konoplyanka, Goretzka, Choupo-Moting – Huntelaar

14721622_1563363583675616_474352848684472730_n
A BVB minden idők második legjobb szezonját futja

A Borussia Dortmund az első fél órában nehezen talált fogást a Schalkén, de egyre inkább átvette az irányítást, és a végén 3-2-es győzelmet ünnepelhetett sok jó helyzetének is köszönhetően. A Schalke kihozta a legtöbbet a BVB hibáiból, és két gólt is szerzett. A 147. Ruhr-derbi tényei:

A második legjobb szezon: 12 mérkőzést követően a Borussia Dortmundnak 29 pontja van. 49, Bundesligában töltött évük alatt csak egyszer kezdtek jobban, a 2010/11-es szezonban 31 pontnál jártak ilyenkor.

Ismét a körforgásban: A BVB megnyerte legutóbbi hét tétmérkőzését, 27 gólt szerezve ezeken.

Légitámadás: 3 éve, 2012 szeptemberében szerzett utoljára két fejes gólt a Dortmund, akkor Hummels és Lewandowski volt eredményes.

Gólgép: Pierre-Emerick Aubameyang 14 góljával ismét a góllövőlista élén áll, Robert Lewandowskival holtversenyben. Ezt megelőzően csak egyszer fordult elő, hogy ennyi gólt szereztek a szezon mostani szakaszában: ez Manfred Burgsmüller nevéhez köthető az 1980/81-es szezonból. Aubameyang immáron 22 gólt jegyez 20 tétmérkőzésen.

Derbi specialista: Shinji Kagawa többször szerzett gólt a Schalke ellen, mint bármelyik másik Bundesliga csapat ellen (3 alkalommal), és 29 eddigi góljából mindössze csak kettőt fejjel.

Derbi specialista 2: Pierre-Emerick Aubameyang negyedik alkalommal volt kezdő a Schalke ellen, és mind a négyszer eredményes volt. Egyetlen alkalommal nem sikerült betalálnia, akkor csereként szállt be az utolsó 11 percre.

Erősség: A hátvéd Matthias Ginternél senki sem eredményesebb előkészítésben ebben a szezonban, de gólok terén is jeleskedik – második gólját szerezte a szezonban, mikor 2-1-re módosította az eredményt (korábban az Ingolstadt hálóját vette be). Jelenleg annyi gólnál tart, amennyit az első négy Bundesliga szezonjában együtt szerzett. Ginter hatodjára készített elő gólt ebben a szezonban, ami mindegyik védekező játékos mennyiségénél több.

Menedzserrekord: Jürgen Klopp ötödik nekifutásra szerezte meg első derbigyőzelmét, ez Thomas Tuchelnek elsőre sikerült.