Szenzációs fordítás az Inter ellen, egy lépéssel közelebb a BL-továbbjutás

Bár az első félidőben sem futballozott rosszul, mégis kétgólos hátrányba került a BVB az Inter elleni Bajnokok Ligája találkozón a Signal Iduna Parkban. A második félidőben aztán lehengerlő futballal sikerült fordítania a Favre-legénységnek, ezzel fontos lépést téve a továbbjutás irányába.

Meglehetősen sűrű hetek végéhez közeledik a Dortmund, ám az erőltetett menet végén jönnek csak az igazán nagy feladatok. Kedd este az Internazionalét fogadta a csapat a Signal Iduna Parkban, a képlet pedig rémesen egyszerűnek tűnt: ha nem tudja legyőzni az Intert, jó eséllyel már most lemondhat a BL-továbbjutásról, lélekben pedig készülhet az Európa-ligára. Hogy mindkét csapat kapjon némi plusz motivációt – ha nem lett volna így is elég -, arról a Slavia Praha gondoskodott, a csehek ugyanis nem kis meglepetésre 0-0-s döntetlent játszottak a Camp Nouban, így egy esetleges sikerrel mind a BVB, mind az Inter számára megnyílt a lehetőség arra, hogy megközelítse a katalánokat.

Lucien Favre fiainak volt miért visszavágnia az olaszoknak, hiszen három héttel ezelőtt úgy szenvedtek 2-0-s vereséget Milánóban, hogy esélyük sem volt a győzelemre, ráadásul kiábrándító játékkal rukkoltak elő. A svájci tréner sérülés miatt nem számíthatott ezúttal Marwin Htizre és Marco Reusra, a Wolfsburg elleni mérkőzéshez képest viszont visszatért a kezdőbe Bürki, Schulz, Witsel, Sancho és Götze is.

Az ütközet rémálomszerűen kezdődött a fekete-sárgák számára, az Inter már az ötödik percben megszerezte a vezetést: Manuel Akanji futott alá egy hosszan előreívelt labdának, amit Lautaro Martínez kaparintott meg. Az argentin csatárt Mats Hummelsnek sem sikerült elnyomnia, majd addig-addig tologatta a játékszert, hogy Bürki már ne tehessen semmit a lövés ellen. A gyors gyomros alaposan megfogta a Dortmundot, az Inter letámadása pedig szemmel láthatóan nem ízlett a hazai játékosoknak.

Néhány perc elteltével aztán összeszedte magát a Borussia, Hakimi iramodott meg a szélen, középen megtalálta Götzét, aki helyzetbe is került, de közeli lövését Handanovic hárította, a kipattanót pedig Schulz igyekezett kapura bólintani, de nem talált célt. Hiába vette át a Dortmund az irányítást, s helyezett nyomást a fekete-kékekre, a 23. percben Lukaku kis híján bevette Bürki kapuját, szerencsére azonban a kapufát találta el, s bár méteres lesről tüzelt, a partjelző mégsem emelte a zászlaját.

A 40. percben aztán jött az igazi hideg zuhany, egy gyors támadás végén Candreva tálalt Vecino elé, aki pontosan lőtte ki a hosszú alsó sarkot, nagyon nehéz helyzetbe sodorva ezzel a Dortmundot. Még a szünet előtt érkezhetett volna a szépítő találat, Schulz játszotta meg Sanchót a tizenhatoson belül, de Handanovic ismét nagy bravúrral hárított, a szöglet után pedig Witsel bombázott kapu mellé.

A szünet után sikerült magasabb fokozatba kapcsolnia a fekete-sárgáknak, az 51. percben az ügyeletes BL-gólvágó Achraf Hakimi csökkentette a hátrányt Mario Götze gólpasszából. Még Lucien Favre is annyira megörült a találatnak, hogy belesérült az ünneplésbe, ám már ekkor lehetett érezni, hogy a Dortmund komolyan gondolja a fordítást.

Néhány perccel később Sancho eresztett el egy lövést éles szögből, de Handanovic újabb védéssel bosszantotta a hazai publikumot, majd Witsel maradt le néhány centiméterrel egy beívelt labdáról. A Borussia sorra dolgozta ki a helyzeteket, az Inter pedig szemmel láthatóan megzavarodott a nagy dortmundi rohamoktól. Antonio Conte gyors cserékkel próbálta stabilizálni csapatát, de ez nem igazán sikerült neki.

A 64. percben Lucien Favre lekapta Mario Götzét a pályáról és a helyére Paco Alcácert küldte be, aki első labdaérintésével tulajdonképpen gólpasszt adott Julian Brandtnak: a spanyol támadó egy Inter bedobásnál lépett jó ütemben közbe, a labda az alapvonalhoz közel találta meg Brandtot, aki remek mozdulattal a hosszú alsóba csavart.

Négy perccel később már vezethetett is volna a Borussia, Axel Witsel fejese néhány centiméterrel kerülte el a hosszú saroknál az Inter kapuját, de a győztes gólra egészen a 77. percig várni kellett. Ekkor Achraf Hakimi játszotta meg Jadon Sanchót, majd kapta vissza a labdát az angoltól, Handanovic mellett pedig a rövid alsóba lőtt. Hakimi ellenállhatatlan szezont fut a BL-ben, a csapat eddigi öt szerzett góljából négyet vállalt magára.

Üröm az örömben, hogy a hajrában Favre mesternek le kellett cserélnie Sanchót sérülés miatt, így a szélső játéka kérdéses a Bayern München elleni rangadón szombaton. A Dortmund sikerével egy pontra megközelítette a csoportot vezető nyolc pontos Barcelonát és négy kör után továbbjutást érő helyen áll. A BL-ben legközelebb a Camp Nouban lép pályára a csapat a válogatott szünet után, de előtte még egy nagyon fontos derbi vár a Favre-legénységre a bajnokságban.

Hakimi Európában nyitogatja a gólzsákot – a mérkőzés érdekességei

Történelmi este történt futball szempontjából a Signal Iduna Parkban. A 13. szezonjában a BL-ben a Dortmund először meg tudott nyerni egy olyan mérkőzést, melynek félidejében még 2-0-ás hátrányban volt a csapat, igaz, ez nem a legnagyobb fordítása volt a Sárga-Feketéknek az európai terepen. A mérkőzés érdekességei következnek.

Meccsadat: A BVB dominált mutatók terén: lövések tekintetében 21-9, labdabirtoklásban 61% volt a mutató. A párharcok megnyerése közel azonosra sikerült (49%-51%), passzpontosságban viszont elég szép, 89%-os mutatóval zárt a csapat.

Véget nem érő nyomás: A második félidőben a lövési mutatók rendkívül egyoldalúra sikeredtek (14-2). A 40. és 90. perc között a Dortmund nem hagyta az Intert kapura lőni sem.

Gólérzékeny: A Dortmund első négy körében öt gól született, ebből négyet Achraf Hakimi szerzett.

Fordítás: Először egy európai csoport- vagy kieséses meccsen a Dortmund képes volt 2-0-ás hátrányból fordítva győzelmet szerezni. Ennél nagyobb különbségű mérkőzés is volt, 2015 augusztusában az Odds BK ellen fordítottak 3-0-ról 4-3-ra az Európa-liga selejtezőiben.

Erős hazai forma: A BVB legutóbbi hat hazai meccséből csak egyet veszített el a BL-ben, mellette három győzelem és két döntetlen a mérleg.

Brandt: Ez brutálisan jó – a mérkőzés reakciói

“Csodálatosan működtek a dolgaink, nem hittem, hogy ilyen fordulat lesz a mérkőzésen” – reagált Mats Hummels a második félidő kapcsán, amiben majdnem minden úgy működött, ahogy azt a csapat eltervezte a szünetben. Julian Brandt “brutálisan jónak” titulálta a történteket. A mérkőzés reakciói következnek.

Julian Brandt: “Ez brutálisan jó. Tudtuk, milyen fontos ez a mérkőzés. Eleinte rendben voltak a dolgaink, de kaptunk két gólt, ami nagyon fájó volt, a válaszunk viszont elképesztően őrült. Paco a bedobásnál az ember előtt állt, és meg is szerezte a labdát. Én rávezettem, majd rálőttem, ami tökéletes szögben sikerült, és a hálóban pihent a labda. Azt hiszem, még mindig fejlődés alatt állunk csapatként, de ha minden tökéletes lenne, az unalmassá is válna. A második félidő igazán szórakoztató volt.”

Mats Hummels: “Azt mondtuk a félidei szünetben, hogy folytatnunk kell a játékunkat a megkezdett úton, de nagyobb nyomást akartunk egyúttal gyakorolni rájuk. Csodálatosan működtek a dolgaink, nem hittem, hogy ilyen fordulat lesz a mérkőzésen, ez igazán jó számunkra. Az Inter minden lehetőségét meg tudta ragadni az első félidőben – két komoly helyzetük volt és lett két góljuk, nekünk sajnos nem volt két lehetőségünk. Ezt követően azonban a második játékrészben nem hagytuk őket levegőhöz jutni, és remek játékrészt produkáltunk.”

Lucien Favre: “Pozitívumokról beszéltem a félidőben, megvoltak a lehetőségeink a gólszerzésre. Sajnos kaptunk két gólt is, de tudtuk, hogyha 2-1-re feljövünk, minden lehetséges lehet. A második félidőben sokkal jobban nyomtunk hogy elkerüljük az Inter kontráit. Ez volt a kulcs, többet birtokoltuk a labdát. Nagyon, nagyon jó játék volt, nagy irammal, egyúttal igazán őrült is volt, remek élmény volt nézni is.”

Hans-Joachim Watzke: “Amikor kiegyenlítettünk, és 2-2 lett az állás, az volt az érzésem, hogy meg tudjuk nyerni a mérkőzést. A csapat addigra nem kevés lehetőséget alakított ki az első periódusban, és összességében jól teljesítettek. A második félidő azonban lenyűgöző volt. Ez egy olyan futballeste volt, amit az emberek igazán szeretnek, és ez számunkra is lökést ad szombatra. Készen állunk a Der Klassikerre, és most a Bajnokok Ligájában is jó pozícióba kerültünk, de van még min dolgozni. A győzelmeink ezen a héten szűkösek voltak és kemény küzdelemre késztettek minket. Lucien Favre pedig nagyon energikus most, sokat tanít és ad át, ezt szeretem.”

Sebastian Kehl: “A második játékrészben fordítottunk, mert tudtuk: meg kell nyernünk a találkozót. Érezhető volt ez a mentalitás. Mikor ledolgoztunk egyet a hátrányunkból, és a közönség is rákezdett, képesek voltunk fokozatot váltani, míg az Inter összetörtnek tűnt. Ha így játszunk, jó esélyünk lesz Münchenben is, és így is kell játszanunk: rengeteg intenzitás, bátorság, és késznek kell lennünk a rizikóvállalásra is. Ez a teljesítményünkben mind benne volt. A srácok csodálatos játékot játszottak, és szombaton is így kell teljesítenünk.”

Egy hazai győzelem, és bármilyen célért folytatható lesz a harc

1964, 1994 majd 2019 – ezek azok az évek, amikor az Inter és a BVB farkasszemet nézett egymással Európában. A Sárga-Feketék remélik, hogy ezúttal a szerencse nekik kedvez, és hogy meg tudják szerezni első hazai győzelmüket az olasz futball egyik óriásával szemben. Három pontot szerezve a Dortmund nagyon jó pozícióba kerülne a kieséses szakaszért vívott harcban.

A mostani párharc első felvonását megelőzően a két együttes az 1993/94-es UEFA-kupában találkozott utoljára egymással. Az Inter – amely csapat a Salzburgot legyőzve a fináléban bajnok lett – 3-1-es győzelmet aratott Dortmundban az első felvonáson. A visszavágón a Dortmund ledolgozta a hátrányát, és Sammer révén nagyon közel kerültek ahhoz, hogy átvegyék az összesítésben is a vezetést, de a kapufa megállította. Antonio Manicone végül a 80. percben villant, így egy gólra csökkentette hátrányukat, amellyel tovább is jutottak.

Az Inter került ki szintén győztesen 1964 áprilisában, mikor a két együttes a BEK elődöntőjében találkozott egymással. Az első párharcon még 2-2-es eredmény született a Rote Erde Stadionban, azonban a visszavágón az olasz gigászok erősebbnek bizonyultak hazai pályán, és 2-0-ás győzelmükkel a döntőbe jutottak. A Nerazzurri végül 3-1-re legyőzte a Real Madridot is a fináléban, így a klub történetének első nagy európai trófeáját hazaszállították.

A Dortmund napjainkban az Atalantával találkozott utoljára az olasz csapatok közül, a 2017/18-as szezonban 4-3-as összesítéssel léptek túl a bergamói együttesen (3-2 otthon és 1-1 idegenben) az Európa Liga legjobb 32-je között.

BL-ben viszont kedvező a mérleg eddig, hiszen a legutóbbi öt hazai meccséből csupán egyet veszített el a csapat. Olaszok elleni fronton azonban van még mit javítani, 6 győzelem, 3 döntetlen és 7 vereség a mutató, melybe a múltkori, Inter elleni vereség is belerondított. A milánóiaknak viszont idegenben kevésbé megy, csak kettőt nyertek legutóbbi 13 európai sorozatos mérkőzéseik közül, míg négyszer döntetlen, hétszer pedig vereség lett a kimenetel vége – ez utóbbi ráadásul a legutóbbi 10 meccsükön született.

Ahhoz, hogy az egymás elleni párharcban a Dortmund kerüljön kedvezőbb helyzetbe, legalább három góllal kell holnap nyerniük. Ha ez nem sikerül, de a győzelem megvan, a Dortmund így is jó helyzetbe kerül az utolsó két mérkőzésre. Ha döntetlennel zárnának a felek, akkor is van esély az Inter elé kerülni, bár ha mindkét meccsét megnyeri a Dortmund (a Barca és a Praha ellen), akkor az Inter is nyerési kényszerbe kerül, ami a spanyol gigász révén egyik félnek sem jelent könnyű feladatot.

Az Inter a Serie A negyedik helyezettjeként került az elitkörbe, egyben ők szállították Olaszországnak a legutolsó BL-trófeájukat, még 2010-ben José Mourinho vezetésével. Az idei a 13. alkalom, hogy a milánóiak a BL-csoportkörben szerepelhetnek, tavaly egy hosszú szünet után tértek vissza újra az elitbe (2011/12-ben szerepeltek azt megelőzően utoljára itt). Éppen a Dortmund ellen tört meg a BL-ben hatmeccses nyeretlenségi sorozatuk, miután Favre legénységét 2-0-ra győzték le. Idegenben fordulhat a kocka, hiszen a legutóbbi három németországi túrájukból egyet sem nyertek meg, sőt, kétszer ki is kaptak, sőt, legutóbb 2011 márciusában győztek le német földön klubot, akkor a Bayern Münchent állították meg 3-2-re. Most 17 évesen és 113 naposan Sebastiano Esposito lett a legfiatalabb játékos, aki képviselte az Intert a Bajnokok Ligájában. Esposito volt a legfiatalabb játékos az Interben, aki Giuseppe Bergomi óta magára ölthette a mezt, ő maga 17 évesen és 93 naposan játszott európai kupameccsen az 1980/81-es idényben.

Dortmundi oldalról várhatóan visszatér Roman Bürki, aki legutóbbi öt hazai BL-meccsén mindössze egy alkalommal kapitulált – a Tottenham Hotspur ellen, a tavalyi idény legjobb 16-ja között, melyet 1-0-ra veszített el a csapat. A további eredmények: AS Monaco 3-0, Atlético Madrid 4-0, FC Bruges 0-0 és Barcelona 0-0. A Sárga-Feketék eggyel megelőzik az Intert, és 14. alkalommal szerepelnek a BL csoportkörében, és legutóbbi hat próbálkozásukból ötször is továbbjutottak a kieséses szakaszba. Az idei szezonban a hazai pálya erődként funkcionál, hiszen nyolc meccsből hatot győzelemmel zárt a csapat, kettő lett döntetlen, elesni pedig még nem esett el a Favre-legénység.

És szívből reméljük, hogy ez holnap este sem történik meg az Inter ellen. 21:00-kor kezdés, utána kiderül, mire képes a feltámadni látszó Dortmund.

Várható kezdőcsapatok:

Bürki először hárított büntetőt – a mérkőzés érdekességei

2-0-ra győzte le a Dortmundot az Internazionale egy olyan mérkőzésen, ahol kevés lehetőség és lövés adódott, a két csapat összesen tizenegyszer lőtt egymás kapujára. A mérkőzés érdekességei következnek.

Statisztika: A BVB éppen hogy többször lőtt, és birtokolta többet a labdát (6-5, és 51%).

Csoportállás: A Barcelona vezeti a csoportot hét ponttal, mögötte az Inter és a Dortmund 4-4, a Slavia Praha 1 pontos.

Fej-fej mellett: Hogy az egymás elleni párharcot megnyerje, a visszavágón a Dortmundnak három gólos győzelmet kell aratnia.

Kapitány: Mats Hummels vezette pályára csapatkapitányként a csapatot, aki így 1250 nap után viselte újra a megtisztelő karszalagot.

Büntetőfogás: Roman Bürki először fogott ki büntetőt a BVB mezében, Martinez kísérletét hárította a 82. percben.