Hummels: Nem volt rossz mérkőzés, igaz, nem is volt igazán jó

“Nem nyújtottunk ma eleget ahhoz, hogy megverjük a Barcát” – mondta Mats Hummels a Nou Campban elszenvedett 3-1-es vereséget követően, majd elrontott passzáról is beszélt, amiből a Barca második gólját szerezte. Lucien Favre “túlságosan nyitottnak” titulálta a csapata által hagyott helyet, majd kiemelte, hogy “az utolsó húsz percben jól játszott a csapat”. A mérkőzés reakciói következnek.

Mats Hummels: “Nem volt rossz mérkőzés, de nem is volt igazán jó. A Barcelona nagyon jó volt, különösen Messi támadásai voltak rendkívül veszélyesek az egész mérkőzés során. Voltak jó pillanataink az este során, de mellette rossz passzba is kerültünk néha, ez az első kapott gól után kezdett megmutatkozni. Különösen rossz volt az a szakasz, amikor egy elrontott passzból megszületett a második találat is. Nem nyújtottunk ma eleget ahhoz, hogy megverjük a Barcát, kevés helyzetet alakítottunk ki, talán ez vezetett ehhez. Korán adódott már egy nagy esélyünk, és a szünet után is, amiket ki kellett volna használnunk.”

Lucien Favre: “Túlságosan nyitottak voltunk. Ha túl nagy területet adunk a játékra a Barcelonának, a dolgaink nehézzé válnak. Megpróbáltunk agresszíven játszani, de a Barcelona állta a sarat, jók voltak. Ettől függetlenül volt két nagyon ígéretes helyzetünk, és 1-0-ra is állhattunk volna az első félidőben. Később többször is hibáztunk, amivel megkönnyítettük a Barcelona dolgát. Az utolsó húsz percben jól játszottunk, 3-1-re szépítettünk, és nem voltunk messze a 3-2-től sem. A Barcelona elkezdett kontrázni, és továbbra is veszélyesek maradtak. Sokszor kerültünk egy az egy elleni szituációba, amivel kockázatot vállaltunk.”

Továbbjutást érhet egy győzelem a Camp Nou-ban

Szerda este 21 órakor a Barcelona otthonában lép pályára a Borussia Dortmund. A képlet egyszerű… lenne: egy győzelem és megvan a továbbjutás a legjobb 16 közé, ám a kissé tépázott Dortmund most egyszerre két irányba is kacsintgathat.

A hazaiaknak csupán egy pontra van szükségük ahhoz, hogy továbbjussanak abban az esetben, ha az Inter nem tudná legyőzni a Slaviát a csoport másik mérkőzésén. Kényelmes helyzet, de aligha számíthatunk arra, hogy a Barcelona erre a forgatókönyvre készül, és a döcögő szekerű Dortmundot ne próbálná meg előnyből legyőzni. Mint ismert, a Dortmund a hétvégi, Paderborn elleni fiaskót követően (0-3-as félidő után egyenlített ki a BVB) döntött Lucien Favre vezetőedző sorsáról, maradását a Barcelona (és egyes hírek szerint Hertha) elleni mérkőzéshez kötötte. Egy vereség végképp nem tenne jót helyzetének, így kemény feladat előtt áll a svájci szakember, és Sárga-Fekete csapata is.

Az első mérkőzésen 0-0-val zártak a felek, és a katalánok Marc-André ter Stegennek nagy köszönettel tartoztak, aki számos védést mutatott be (köztük Reus büntetőjét is megfogta), így értékes egy ponttal távoztak a Signal Iduna Parkból. Túl sok ismerete nincs a két félnek egymásról, hiszen korábban az 1997-es UEFA Szuperkupában találkoztak, ahol a Barcelona nyert – előbb a KEK győztes 2-0-ra nyert Luis Enrique góljával és Rivaldo büntetőjével, majd a dortmundi visszavágón 1-1 lett az eredmény (Giovanni szerzett vezetést hat perc után a Barcának, majd Jörg Heinrich egyenlített a 64. percben).

A tavalyi BL-szezonban közös volt a két csapatban, hogy mindketten a későbbi döntős ellen estek ki – míg a BVB a legjobb 16 között búcsúzott a Tottenham Hotspur által, addig a Barca az elődöntőben a Liverpool előtt hajtott fejet, összesítésben 4-3-mal jutott tovább a későbbi BL-győztes.

A Dortmund kapcsán gyakran írtuk, hogy hazai pályán erődnek számít a Signal Iduna Park, sajnos ugyanez a Camp Noura is igaz: a Barca ugyanis 34 BL-meccs óta veretlen hazai pályán, sorozatuk 2013 szeptemberéig nyúl vissza. Azóta 30 győzelem és 4 döntetlen a mérleg. Legutóbbi három hazai meccsüket német csapattal szemben megnyerték, ezeken 9-1-es gólkülönbséget elérve, további legutóbbi 14 mérkőzésükből 13-at megnyertek otthon a Bundesligából érkezett csapatok ellen. A legutóbbi 15 szezonban egyaránt túl is élték a csoportkört, az ötszörös BL-győztes klub legutóbb 2015-ben ért fel a csúcsra.

A vendégek idegenben legutóbbi hat mérkőzésükből hármat nyertek meg európai terepen, spanyolok ellen viszont gyengébb a mutató: legutóbbi 15 spanyolországi látogatásukból mindösszesen egy zárult győzelemmel – 1997 októberében Stefan Reuter góljával győzték le az Atlético Madridot. A képet javítja, hogy a maradék 14 mérkőzésből 5 döntetlennel zárult.

A holnapi mérkőzést a francia Clément Turpin fogja vezetni. A 37 éves sípmester 12 éve vezette első profi meccsét, és négyszer is az év francia bírója volt a France Football magazin versenyében (2010, 2011, 2014 és 2015). A 2016-os EB idején 34 éves volt, így hazája legfiatalabb játékvezetője volt, majd ugyanabban az évben a riói olimpián is tevékenykedett. A BVB számára csupán egyszer vezetett eddig mérkőzést, 2017 novemberében a Tottenham elleni találkozón fújta a sípot, ahol a londoniak nyertek végül 2-1-re.

Komoly a tét mindkét oldalon, így remélhetőleg egy izgalmas találkozót láthatunk – még jobban reméljük, hogy ezúttal eldől a mérkőzés, és megtörjük az idegenbeli rossz szériát a spanyol klubok ellen.

Hakimi Európában nyitogatja a gólzsákot – a mérkőzés érdekességei

Történelmi este történt futball szempontjából a Signal Iduna Parkban. A 13. szezonjában a BL-ben a Dortmund először meg tudott nyerni egy olyan mérkőzést, melynek félidejében még 2-0-ás hátrányban volt a csapat, igaz, ez nem a legnagyobb fordítása volt a Sárga-Feketéknek az európai terepen. A mérkőzés érdekességei következnek.

Meccsadat: A BVB dominált mutatók terén: lövések tekintetében 21-9, labdabirtoklásban 61% volt a mutató. A párharcok megnyerése közel azonosra sikerült (49%-51%), passzpontosságban viszont elég szép, 89%-os mutatóval zárt a csapat.

Véget nem érő nyomás: A második félidőben a lövési mutatók rendkívül egyoldalúra sikeredtek (14-2). A 40. és 90. perc között a Dortmund nem hagyta az Intert kapura lőni sem.

Gólérzékeny: A Dortmund első négy körében öt gól született, ebből négyet Achraf Hakimi szerzett.

Fordítás: Először egy európai csoport- vagy kieséses meccsen a Dortmund képes volt 2-0-ás hátrányból fordítva győzelmet szerezni. Ennél nagyobb különbségű mérkőzés is volt, 2015 augusztusában az Odds BK ellen fordítottak 3-0-ról 4-3-ra az Európa-liga selejtezőiben.

Erős hazai forma: A BVB legutóbbi hat hazai meccséből csak egyet veszített el a BL-ben, mellette három győzelem és két döntetlen a mérleg.

Brandt: Ez brutálisan jó – a mérkőzés reakciói

“Csodálatosan működtek a dolgaink, nem hittem, hogy ilyen fordulat lesz a mérkőzésen” – reagált Mats Hummels a második félidő kapcsán, amiben majdnem minden úgy működött, ahogy azt a csapat eltervezte a szünetben. Julian Brandt “brutálisan jónak” titulálta a történteket. A mérkőzés reakciói következnek.

Julian Brandt: “Ez brutálisan jó. Tudtuk, milyen fontos ez a mérkőzés. Eleinte rendben voltak a dolgaink, de kaptunk két gólt, ami nagyon fájó volt, a válaszunk viszont elképesztően őrült. Paco a bedobásnál az ember előtt állt, és meg is szerezte a labdát. Én rávezettem, majd rálőttem, ami tökéletes szögben sikerült, és a hálóban pihent a labda. Azt hiszem, még mindig fejlődés alatt állunk csapatként, de ha minden tökéletes lenne, az unalmassá is válna. A második félidő igazán szórakoztató volt.”

Mats Hummels: “Azt mondtuk a félidei szünetben, hogy folytatnunk kell a játékunkat a megkezdett úton, de nagyobb nyomást akartunk egyúttal gyakorolni rájuk. Csodálatosan működtek a dolgaink, nem hittem, hogy ilyen fordulat lesz a mérkőzésen, ez igazán jó számunkra. Az Inter minden lehetőségét meg tudta ragadni az első félidőben – két komoly helyzetük volt és lett két góljuk, nekünk sajnos nem volt két lehetőségünk. Ezt követően azonban a második játékrészben nem hagytuk őket levegőhöz jutni, és remek játékrészt produkáltunk.”

Lucien Favre: “Pozitívumokról beszéltem a félidőben, megvoltak a lehetőségeink a gólszerzésre. Sajnos kaptunk két gólt is, de tudtuk, hogyha 2-1-re feljövünk, minden lehetséges lehet. A második félidőben sokkal jobban nyomtunk hogy elkerüljük az Inter kontráit. Ez volt a kulcs, többet birtokoltuk a labdát. Nagyon, nagyon jó játék volt, nagy irammal, egyúttal igazán őrült is volt, remek élmény volt nézni is.”

Hans-Joachim Watzke: “Amikor kiegyenlítettünk, és 2-2 lett az állás, az volt az érzésem, hogy meg tudjuk nyerni a mérkőzést. A csapat addigra nem kevés lehetőséget alakított ki az első periódusban, és összességében jól teljesítettek. A második félidő azonban lenyűgöző volt. Ez egy olyan futballeste volt, amit az emberek igazán szeretnek, és ez számunkra is lökést ad szombatra. Készen állunk a Der Klassikerre, és most a Bajnokok Ligájában is jó pozícióba kerültünk, de van még min dolgozni. A győzelmeink ezen a héten szűkösek voltak és kemény küzdelemre késztettek minket. Lucien Favre pedig nagyon energikus most, sokat tanít és ad át, ezt szeretem.”

Sebastian Kehl: “A második játékrészben fordítottunk, mert tudtuk: meg kell nyernünk a találkozót. Érezhető volt ez a mentalitás. Mikor ledolgoztunk egyet a hátrányunkból, és a közönség is rákezdett, képesek voltunk fokozatot váltani, míg az Inter összetörtnek tűnt. Ha így játszunk, jó esélyünk lesz Münchenben is, és így is kell játszanunk: rengeteg intenzitás, bátorság, és késznek kell lennünk a rizikóvállalásra is. Ez a teljesítményünkben mind benne volt. A srácok csodálatos játékot játszottak, és szombaton is így kell teljesítenünk.”

Egy hazai győzelem, és bármilyen célért folytatható lesz a harc

1964, 1994 majd 2019 – ezek azok az évek, amikor az Inter és a BVB farkasszemet nézett egymással Európában. A Sárga-Feketék remélik, hogy ezúttal a szerencse nekik kedvez, és hogy meg tudják szerezni első hazai győzelmüket az olasz futball egyik óriásával szemben. Három pontot szerezve a Dortmund nagyon jó pozícióba kerülne a kieséses szakaszért vívott harcban.

A mostani párharc első felvonását megelőzően a két együttes az 1993/94-es UEFA-kupában találkozott utoljára egymással. Az Inter – amely csapat a Salzburgot legyőzve a fináléban bajnok lett – 3-1-es győzelmet aratott Dortmundban az első felvonáson. A visszavágón a Dortmund ledolgozta a hátrányát, és Sammer révén nagyon közel kerültek ahhoz, hogy átvegyék az összesítésben is a vezetést, de a kapufa megállította. Antonio Manicone végül a 80. percben villant, így egy gólra csökkentette hátrányukat, amellyel tovább is jutottak.

Az Inter került ki szintén győztesen 1964 áprilisában, mikor a két együttes a BEK elődöntőjében találkozott egymással. Az első párharcon még 2-2-es eredmény született a Rote Erde Stadionban, azonban a visszavágón az olasz gigászok erősebbnek bizonyultak hazai pályán, és 2-0-ás győzelmükkel a döntőbe jutottak. A Nerazzurri végül 3-1-re legyőzte a Real Madridot is a fináléban, így a klub történetének első nagy európai trófeáját hazaszállították.

A Dortmund napjainkban az Atalantával találkozott utoljára az olasz csapatok közül, a 2017/18-as szezonban 4-3-as összesítéssel léptek túl a bergamói együttesen (3-2 otthon és 1-1 idegenben) az Európa Liga legjobb 32-je között.

BL-ben viszont kedvező a mérleg eddig, hiszen a legutóbbi öt hazai meccséből csupán egyet veszített el a csapat. Olaszok elleni fronton azonban van még mit javítani, 6 győzelem, 3 döntetlen és 7 vereség a mutató, melybe a múltkori, Inter elleni vereség is belerondított. A milánóiaknak viszont idegenben kevésbé megy, csak kettőt nyertek legutóbbi 13 európai sorozatos mérkőzéseik közül, míg négyszer döntetlen, hétszer pedig vereség lett a kimenetel vége – ez utóbbi ráadásul a legutóbbi 10 meccsükön született.

Ahhoz, hogy az egymás elleni párharcban a Dortmund kerüljön kedvezőbb helyzetbe, legalább három góllal kell holnap nyerniük. Ha ez nem sikerül, de a győzelem megvan, a Dortmund így is jó helyzetbe kerül az utolsó két mérkőzésre. Ha döntetlennel zárnának a felek, akkor is van esély az Inter elé kerülni, bár ha mindkét meccsét megnyeri a Dortmund (a Barca és a Praha ellen), akkor az Inter is nyerési kényszerbe kerül, ami a spanyol gigász révén egyik félnek sem jelent könnyű feladatot.

Az Inter a Serie A negyedik helyezettjeként került az elitkörbe, egyben ők szállították Olaszországnak a legutolsó BL-trófeájukat, még 2010-ben José Mourinho vezetésével. Az idei a 13. alkalom, hogy a milánóiak a BL-csoportkörben szerepelhetnek, tavaly egy hosszú szünet után tértek vissza újra az elitbe (2011/12-ben szerepeltek azt megelőzően utoljára itt). Éppen a Dortmund ellen tört meg a BL-ben hatmeccses nyeretlenségi sorozatuk, miután Favre legénységét 2-0-ra győzték le. Idegenben fordulhat a kocka, hiszen a legutóbbi három németországi túrájukból egyet sem nyertek meg, sőt, kétszer ki is kaptak, sőt, legutóbb 2011 márciusában győztek le német földön klubot, akkor a Bayern Münchent állították meg 3-2-re. Most 17 évesen és 113 naposan Sebastiano Esposito lett a legfiatalabb játékos, aki képviselte az Intert a Bajnokok Ligájában. Esposito volt a legfiatalabb játékos az Interben, aki Giuseppe Bergomi óta magára ölthette a mezt, ő maga 17 évesen és 93 naposan játszott európai kupameccsen az 1980/81-es idényben.

Dortmundi oldalról várhatóan visszatér Roman Bürki, aki legutóbbi öt hazai BL-meccsén mindössze egy alkalommal kapitulált – a Tottenham Hotspur ellen, a tavalyi idény legjobb 16-ja között, melyet 1-0-ra veszített el a csapat. A további eredmények: AS Monaco 3-0, Atlético Madrid 4-0, FC Bruges 0-0 és Barcelona 0-0. A Sárga-Feketék eggyel megelőzik az Intert, és 14. alkalommal szerepelnek a BL csoportkörében, és legutóbbi hat próbálkozásukból ötször is továbbjutottak a kieséses szakaszba. Az idei szezonban a hazai pálya erődként funkcionál, hiszen nyolc meccsből hatot győzelemmel zárt a csapat, kettő lett döntetlen, elesni pedig még nem esett el a Favre-legénység.

És szívből reméljük, hogy ez holnap este sem történik meg az Inter ellen. 21:00-kor kezdés, utána kiderül, mire képes a feltámadni látszó Dortmund.