FCS – BVB | A legjobb 16 között ért véget a nemzetközi kaland – STATISZTIKA, VIDEÓ

0-0-ás döntetlennel zárult az Európa-liga visszavágója, így 2-1-es összesítéssel a Salzburg ment tovább a Dortmund ellenében. A Sárga-Feketéknek így már csak a hazai bajnokságban kell helytállniuk, az első négy hely egyikének megszerzésében.

JEGYZŐKÖNYV

Kezdőcsapatok
Salzburg:Walke – Lainer, Andre Ramalho, Caleta-Car, Ulmer – Haidara (82′ Yabo), Schlager (79′ Wolf), Samassekou, Berisha – Hwang (66′ Gulbrandsen), Dabbur Borussia Dortmund:Bürki – Piszczek, Zagadou, Sokratis, Schmelzer – Schürrle, Dahoud, Castro (62′ Guerreiro), Götze (46′ Philipp) – Reus (46′ Isak) – Batshuayi
Kispad
Gulbrandsen, Leitgeb, Minamino, Onguene, Stankovic, Wolf, Yabo Guerreiro, Isak, Philipp, Sahin, Toljan, Weidenfeller, Weigl

FCS – BVB | Szorult helyzetből támadna fel a Borussia

Nagy bajba sodorta magát a Borussia a legjobb 16 közötti első mérkőzésen, hiszen hazai környezetben szaladt bele 2-1-es vereségbe az osztrák Salzburg ellen. A Dortmundnak így két gólra is szüksége van ahhoz, hogy legalább hosszabbításra mentse a találkozót, ám ez nem ígérkezik könnyű feladatnak a remek sorozatot futó salzburgiak otthonában.

Hiába nyerne a Dortmund 1-0-ra, hiszen az idegenben lőtt gólok a Salzburgnak kedveznének – így tehát kétszer is eredményesnek kell lennie Peter Stöger csapatának, hogy megnyerjék, vagy egy kapott gól esetén hosszabbításra mentsék a találkozót. Ennél nagyobb gólszámú győzelem esetén borítékolható a továbbjutás, és a hétvégén a csapat megmutatta, hogy képes erre: akkor 3-2-re múlták felül az Eintracht Frankfurtot a dobogóért vívott küzdelemben, és egy ilyen arányú győzelem már elég is lenne a BVB számára.

Bizakodásra adhat okot, hogy legutóbbi 10 nemzetközi idegenbeli mérkőzésén csak egyszer nem tudott eredményes lenni a Borussia, a Benfica ellen 1-0-ás vereséget szenvedett a 2016/17-es idényben. Ezen a 10 találkozón összesen 16-szor volt eredményes, vagyis mérkőzésenként 1,6 gólt szereztek – ez a kerekítő mérleg pozitívabb irányába billen. Legutóbbi kilenc mérkőzésén a Borussia eredményes volt az európai kupasorozatokban, ám ha tartják a sorozatot, úgy szenvedni is fognak el találatot, viszont reményként szolgálhat az osztrák csapatok elleni szereplés: 2003-ban az Austria Viennát, 2015-ben a Wolfsbergert ütötték el a továbbjutástól, ráadásul mindkétszer győztesen hagyták el a stadiont az idegenbeli túra során.

Az osztrákok bajnokcsapata azonban nem fogja könnyen adni magát: legutóbbi 18 nemzetközi mérkőzésükön veretlenek, ráadásul 11 ebből győztesen végződött számukra. Ebből a hazai mérleg hat győzelem és két döntetlen, melyek során mindösszesen 2 kapott gól szerepelt a nevük mellett. Az idegenbeli túrák tekintetében ha az első párharcot megnyerték, otthon mindig továbbjutottak a legutóbbi kilenc alkalommal, egyfajta erődként funkcionáltatva tehát a stadiont.

Abban az esetben, ha büntetőkre kerülne sor, mindkét csapat tudna nosztalgiázni: a Salzburg a 2015/16-os kiírásból tud csemegézni, akkor a Dinamo Minszk ütötte el őket, a Borussiát pedig a Club Brugge 2003-ban, és az Udinese 2008-ban – mellette viszont felülmúlták az Auxerret és a Rangerst 1993-ban és 95-ben, így semleges a mérleg.

A mérkőzés játékvezetője Benoit Bastien lesz. A 34 éves sípmester 2010 óta tevékenykedik a Ligue 1-ben, 128 mérkőzésen dirigált, míg nemzetközi színtéren 18-szor vezényelte a feleket. Pár játékosnak lesz félnivalója tőle, hiszen hazai oldalról Hwang Hee-Chan, Munas Dabbur, Xaver Schlager, Stefan Lainer, Duje Ćaleta-Car, vendégoldalról pedig Sokratis Papastathopoulos, Ömer Toprak, André Schürrle és Julian Weigl áll egy sárga lapnyira az eltiltástól.

A mérkőzés 21:05-kor veszi kezdetét, melyet a Sport 1 közvetít. A várható kezdőcsapatok az alábbiak:

BVB – FCS | Hátránnyal várhatja a visszavágót a Borussia – STATISZTIKA, VIDEÓ

Fájó vereséget szenvedett a Borussia a Salzburg ellen hazai pályán, a vendégek 2-1-re múlták felül a Sárga-Feketéket. Egy vitatott büntetőt követően remekül használták ki az osztrákok a védelmi hibákat, Schürrle gólja csak szépségtapasznak volt elég.

JEGYZŐKÖNYV

Borussia Dortmund:Bürki – Castro, Sokratis, Toprak, Schmelzer – Dahoud, Weigl – Reus, Götze (62′ Pulisic), Schürrle – Batshuayi (61′ Philipp) Salzburg:Walke – Lainer, Andre Ramalho, Caleta-Car, Ulmer – Haidara (90+1′ Yabo), Samassekou, Berisha – Schlager (73′ Minamino) – Hwang (69′ Gulbrandsen), Dabbur
Kispad
Guerreiro, Isak, Philipp, Pulisic, Sahin, Weidenfeller, Zagadou Gulbrandsen, Leitgeb, Minamino, Onguene, Stankovic, Wolf, Yabo
Slavko Vincic Peter Stöger – Marco Rose
Gólszerzők
49′ Berisha (büntető)0-1
56′ Berisha (Lainer) 0-2
62′ Schürrle (Pulisic) 1-2

A legjobb 16 között sorozatban hatodjára – A MÉRKŐZÉS ÉRDEKESSÉGEI

A Borussia Dortmund immáron hatodik éve jut el a nemzetközi kupasorozatokban a legjobb 16 közé, amellyel beállították a rekordjukat, melyet 1993 és 1998 között állítottak fel. A mérkőzés érdekességei következnek.

Történelmi: Ez a második alkalom, hogy a BVB a legjobb 16 közé jut nemzetközi kupasorozatban hatszor egymás után. 2012/13 óta négyszer jutottak el a Bajnokok Ligájában, kétszer az Európa-ligában idáig. A Sárga-Feketék legutóbb 1992/93 és 1997/98 között érték el ugyanezt a szériát.

Felpörögve: A BVB a mérkőzés végéig helyzeteket teremtett, és a maga javára billentette a statisztikai mérleget. A lefújást követően a lövésarány 12-9, a labdabirtoklás 55% volt a vesztfáliai csapat javára.

Megmentő: Marcel Schmelzer hatodik góljával lőtte tovább a Dortmundot, 336 tétmérkőzésen volt ennyiszer eredményes a balhátvéd. Csupán egyszer volt eredményes európai kiírásban korábban, akkor 2-1-es győzelmet aratott a csapat a Real Madrid fölött 2012 októberében.

Győzelmi úton: A BVB 18-ból 17-szer jutott tovább úgy, hogy az első mérkőzést megnyerte hazai pályán. A 3-2-es hazai győzelmet követően az 1-1-es döntetlen is elég volt a továbbjutáshoz. Csupán egyszer, 1987 decemberében bukott el hazai győzelem után a Dortmund, az FC Brugge ellen. Akkor a 3-0-ás hazai győzelmet egy 5-0-ás vereség követte hosszabbításban.

Javulás: A BVB negyedik alkalommal tudott kiejteni az olasz élvonalból érkezett ellenfelet a nemzetközi színtéren, tizenhat kísérletből.

ATA – BVB | Schmelzer a hős, döntetlennel ment tovább a Dortmund

Sokáig állt továbbjutásra az Atalanta, miután a 11. percben Toloi révén megszerezte a vezetést, de Schmelzer a 83. percben egyenlített, így továbbjutott a Borussia a legjobb 16 közé.

“Legyetek aktívak!” – adta ki a taktikai utasítást Stöger, és a csapat az első 10 percben a térfelére szögezte az ellenfelet. A 11. percben azonban minden megváltozott: a jól érkező szögletre Bürki ugyan mozdult, de Caldara gyűrűjében a labdát nem tudta elérni, és az első nemzetközi gólját jegyző Toloi csapott le rá üresen Sokratis mellett. Pulisic megpróbálta ugyan menteni a helyzetet, ám késő volt, gólvonalon túl tudott csak labdába érni. A Sárga-Feketék nem adták fel, tovább támadtak, és a 33. percben ugyan lőttek egy gólt Götze gyenge szabadrúgását követően, ám a találatot les okán elvették.

Mindkét oldal veszélyes volt a másik kapura, Berishának és Bürkinek is be kellett mutatnia nagyobb védéseket, ám a nagy áttörést a 83. perc hozta meg végül: Reus kanyarintotta be a labdát középre, ám Batshuayi védője által a földre került, az érkező Berisha viszont rossz ütemben érkezett a labdára, és a hibát a felfutó Schmelzer ki is tudta használni. Több találat nem esett a találkozón, így 4-3-as összesítéssel jutott tovább a Dortmund.

JEGYZŐKÖNYV

Atalanta:Berisha – Toloi (88′ Cornelius), Caldara, Masiello – Hateboer, Cristante, de Roon (87′ Petagna), Freuler, Spinazzola – Ilicic, Gomez Borussia Dortmund:Bürki – Toljan (46′ Schmelzer), Toprak, Sokratis, Piszczek – Dahoud (82′ Isak), Sahin – Pulisic (59′ Reus), Götze, Schürrle – Batshuayi
Kispad
Castagne, Cornelius, Gollini, Gosens, Haas, Palomino, Petagna Beste, Castro, Isak, Reus, Schmelzer, Weidenfeller, Zagadou
Jesus Gil Manzano Gian Piero Gasperini – Peter Stöger
Gólszerzők
11′ Toloi (Caldara) 0-1
83′ Schmelzer  1-1